Zebranie Oddziału Powiatowego LOP w Chojnicach 2016

DSC01769
Dnia 16 marca 2016 roku w Technikum nr 2 przy ul. Dworcowej 1, dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Kamila Trzebiatowskiego odbyło się zebranie Oddziału Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody. Na spotkaniu obecny był Prezes Oddziału Wojewódzkiego LOP w Gdańsku - Pan Jerzy Krefft.

Przedstawione zostało sprawozdanie z działalności LOP za 2015 rok, a także omówiono planowane zadania do realizacji w 2016 roku. Pan Prezes Jerzy Krefft podziękował aktywnym działaczom i sympatykom LOP za pracę na rzecz ochrony przyrody. Wyróżnieni zostali: Mariusz Grzempa, Ewa Raith, Grażyna Jaszewska, Justyna Rymon – Lipińska, Czesława Stasiek, Lidia Chamier- Ciemińska, Gabriela Słomińska, Zyta Rząska, Sławomira Brunka, Piotr Rynka, Piotr Chybowski, Justyna Krawczykiewicz, Ewelina Bąk i Marek Pałaszyński.

Następnie Pani Justyna Rymon – Lipińska przedstawiła prezentację multimedialną na temat niebezpiecznej rośliny jaką jest barszcz Sosnowskiego. Zebrani mogli poznać metody walki z tą rośliną, morfologię i sposoby rozmnażania się tego gatunku. Prelegentka omówiła również postępowanie w przypadku kontaktu skóry człowieka z barszczem Sosnowskiego.
Po prezentacji Pan Mariusz Grzempa podzielił się doświadczeniami Zaborskiego Parku Krajobrazowego w walce z tym gatunkiem. Wystąpienie wywołało ożywioną dyskusję, podczas której jako dobry wzór podano przykład Pani Czesławy Stasiek, która razem z uczniami Gimnazjum w Sławęcinie prowadzi profil na facebooku na temat gatunków inwazyjnych. Zastosowanie portali społecznościowych do promocji zadań ekologicznych wydaje się w obecnym czasie najlepszą formą przekazu. Następnie Pan Piotr Rynka omówił przygotowania szkół do obchodów Dnia Ziemi na przykładzie ZS Charzykowy. Podane zostały również inne formy działań szkół w ramach obchodów Dnia Ziemi. Pan Marek Pałaszyński przedstawił bardzo atrakcyjną ofertę ekologiczną SON Klosnowo. Warto wspomnieć, że odbywają się tam rajdy rowerowe i piesze oraz konkursy plastyczne. Każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie.

Pan Prezes Jerzy Krefft będąc pod wrażeniem działań nauczycieli i sympatyków ekologii poinformował zebranych, że na wiosnę odbędzie się w naszym powiecie spotkanie wyjazdowe Zarządu Oddziału Wojewódzkiego LOP. Każdy z uczestników zebrania otrzymał materiały dydaktyczne LOP.

Sławomira Brunka
Piotr Rynka