Pomorski Sejmik Krajoznawczy "Pomorze Gdańskie – mijające krajobrazy Kociewia" 2014

2.MODRAKI sesja.5470cc4ca27a4 p
Sejmik pt. "Pomorze Gdańskie – mijające krajobrazy Kociewia" odbył się w dniach 22 – 23 listopada 2014 r. na Uniwersytecie Gdańskim. Głównym organizatorem sejmiku było Pomorskie Porozumienie Oddziałów PTTK w Gdańsku a bezpośrednim wykonawcą Pomorskie Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK i Pomorska Komisja Fotografii Krajoznawczej PTTK w Gdańsku.

W artykule również wyniki konkursów fotograficznych "Świat malej retencji" i "W ujściach bałtyckich rzek"

W organizacji sejmiku uczestniczyły ponadto: Instytut Geografii UG, Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział Gdański, Liga Ochrony Przyrody Okręg Gdańsk i Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie w Tczewie. Współorganizatorzy sejmiku to: Wydział Oceanografii i Geografii UG, Pomorski Urząd Marszałkowski i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.
Honorowy Patronat nad sejmikiem objęli:
Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
prof. dr hab. Bernard Lammek – JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
Roman Bargieł – Prezes Zarządu Głównego PTTK.

W dniu 22 listopada 2014 r. rozpoczęcie sejmiku poprzedził występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Kociewskiego „Modraki" z Pelplina. Uczestnicy sejmiku usłyszeli pieśni kociewskie i obejrzeli ludowe tańce Kociewia, które przedstawił 20-osobowy zespół dziecięcy z Kociewia.

Następnie prof. UG dr hab. Elżbieta Bajkiewicz-Grabowska i Ryszard Józef Wrzosek powitali uczestników sejmiku, w tym zaproszonych gości.

W pierwszej części sesji naukowej, pod kierunkiem prof. E. Bajkiewicz-Grabowskiej, przedstawiono 6 referatów:
Ryszard Józef Wrzosek „Мijające krajobrazy Polski"
Mirosława Malinowska „Symptomy zmian klimatu w województwie pomorskim"
Dawid Weisbrodt „Jak zmieniał się krajobraz Kociewia na przestrzeni tysiącleci"
Michał Lewandowski „Мała retencja wodna na terenie Nadleśnictwa Kaliska"
Piotr Kończewski „Кociewie łagodna kraina"
Monika Kwidzyńska „Święta Struga - hydrologiczna perła Kociewia"

W przerwie międzysesyjnej uczestnicy sejmiku obejrzeli wystawę fotograficzną, pokłosie dwóch Ogólnopolskich Konkursów Fotograficznych: „W ujściach bałtyckich rzek" i „Świat małej retencji". Konkursy fotograficzne i wystawę przygotowała Pomorska Komisja Fotografii Krajoznawczej PTTK przy współpracy Ligi Ochrony Przyrody Okręg Gdańsk. Po przerwie laureaci dwóch konkursów otrzymali dyplomy i specjalne albumy, ufundowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego i Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

W związku z jubileuszem Lasów Państwowych RDLP w Gdańsku przedstawiła film „90-lecie Lasów Państwowych".
W drugiej części sesji pod przewodnictwem R. J. Wrzoska przedstawiono także 6 referatów:
Jan Kulas „Wybitni Kociewiacy w dziejach Pomorza i Polski"
Paweł Raczyński „Dzień na Kociewiu"
Edmund Gruchała „Kajakowym szlakiem Cystersów po Kociewiu"
Alicja Wrzosek „Zamek Kiszewski na Kociewiu"
Jarosław Samsel „Podwodny świat Kociewia"
Ryszard Józef Wrzosek „Szlaki turystyczne Kociewia".
Po referatach odbyła się ożywiona dyskusja dot. Kociewia, drugiego po Kaszubach zwartego etnicznie regionu Pomorza Gdańskiego.

W drugim dniu sejmiku 23 listopada 2014 r. odbyła się wycieczka autokarowa na Kociewie. Przewodnikami na trasie z Gdyni do Tczewa, Starogardu Gdańskiego , Owidza i Zamku Kiszewskiego byli Alicja i Ryszard Wrzoskowie.

Ryszard Józef Wrzosek, Gdynia

Szczegółowa relacja - kliknij tutaj

Wyniki ogólnopolskich konkórsów forograficznych "Świat małej retencji" i "W ujściach bałtyckich rzek" - kliknij tutaj

1.MODRAKI sesja 5470cc01b3dba p 4.sesja.Złoty Krzyż Zasługi Edwin Kozłowski.5470cc7f8afc8 p 5. RJW. sesja Kociewie.5470ccf900bbe p DSC00198