Warsztaty ekologiczne w Strzelnicy 2015

IMG 3145
Jak co roku we wrześniu, uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w Strzelnicy, podczas których mieli możliwość zbadania skażenia powietrza tlenkami siarki za pomocą skali porostowej na trasie szkoła – Strzelnica.

Okazało się, że wraz z oddalaniem się od szkoły w kierunku Strzelnicy zanieczyszczenie powietrza malało, co oznacza, że porosty miały coraz lepsze warunki do rozwoju. Pojawiało się coraz więcej porostów listkowatych i krzaczkowatych.
Następnym zadaniem było rozpoznawanie gatunków drzew korzystając z klucza. Z tym wyzwaniem uczniowie poradzili sobie bez zastrzeżeń.
Trzecim zadaniem było poznanie form ochrony przyrody na wyznaczonej trasie. Uczniowie napotkali: rezerwat przyrody „Strzelnica" oraz pomniki przyrody: Aleję jaworową, drzewa - Jesion wyniosły i Cis pospolity oraz grupę 20 drzew gatunku Daglezja zielona.

Zajęcia terenowe były wspaniałą formą poznania przyrody najbliższej okolicy i jednocześnie okazją do sprawdzenia w praktyce swoich wiadomości i umiejętności. Tegoroczne warsztaty odbywały się w sprzyjających warunkach pogodowych. Zajęcia prowadziła nauczycielka biologii Pani Kazimiera Lidke.

IMG 3044 IMG 3048 IMG 3056 IMG 3112 IMG 3115 IMG 3118 IMG 3121 IMG 3124 IMG 3126 IMG 3133 IMG 3137 IMG 3146