Zimowe obrączkowanie ptaków w Kościerzynie 2016

IMG 5956
Sobota 16 stycznia w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" po raz trzeci upłynęła pod znakiem obrączkowania ptaków przy karmniku.

Mroźna i bezwietrzna pogoda spowodowała, że przy karmniku pojawiło się sporo ptaków, z których około czterdziestu doczekało się zaobrączkowania.

Poza wszędobylskimi bogatkami i modraszkami obrączkowane były również kowaliki i dzięcioł duży, który zrobił na uczestnikach ogromne znaczenie. Złapała się również sikora modra zaobrączkowana w Strzelnicy poprzedniego roku, co potwierdziło zasadność obrączkowania ptaków.

W trakcie trwania akcji osoby odwiedzające CKK Strzelnica mogły zdobyć informacje na temat krajowych gatunków ptaków, metod badawczych wykorzystywanych w ornitologii oraz sposobów właściwego dokarmiania ptaków zimą. Obrączkowanie ptaków, to po tradycyjnych obserwacjach, najbardziej rozpowszechniona metoda badań.

Ptaki łapane są, a właściwie same wpadają, w specjalne sieci ornitologiczne, które rozpięte pomiędzy tyczkami są dla nich niemal niewidoczne. Każdy badany osobnik otrzymuje metalową obrączkę, na której wybita jest nazwa kraju, miasto w którym znajduje się centrala obrączkarska oraz indywidualny i niepowtarzalny numer.

Obrączkowanie ptaków umożliwia badaczom przede wszystkim określenie kierunków i tras migracji ptaków na podstawie ponownych stwierdzeń ptaków. Poza szlakami przelotów, zakładanie obrączek i identyfikacja tym samym konkretnych osobników, umożliwia określenie wieku oraz długości życia ptaków. Metoda ta pozwala również stwierdzić, czy i jakie ptaki odlatują od nas na zimę oraz na jak długo przylatują do nas ptaki z północy kontynentu.

Działania polegające na łapaniu ptaków przylatujących do karmnika oraz ich obrączkowanie i zbieranie danych metrycznych były prowadzone przez uprawnionego współpracownika Stacji ornitologicznej Pana Marcina Węsiorę.

Akcja możliwa była dzięki wsparciu Zielonej Szkoły w Schodnie, Ligi Ochrony Przyrody - Oddział Powiatowy w Kościerzynie, Kościerskiego Domu Kultury i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Za co serdecznie dziękujemy!

(fot. Teresa Preis, Paweł Grochal)

PAWEŁ GROCHAL 2 IMG 5945 IMG 5973 IMG 5981 IMG 5983 IMG 5994 IMG 6004 IMG 6015 PAWEŁ GROCHAL 8 PAWEŁ GROCHAL 9 TERESA PREIS 6 P1120098 P1120100 P1120136 P1120140 P1120142 P1120161 P1120173