Konferencja wyjazdowa Kościerzyna 2017

DSC 0154 nowe
Dnia 7 październik 2017 r. odbyła się konferencja wyjazdowa dla opiekunów Szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody powiatu kościerskiego, leśników Nadleśnictwa Lipusz i Nadleśnictwa Kościerzyna, pracowników Wdzydzkiego i Kaszubskiego Parku Krajobrazowego oraz Zielonych Szkół w Schodnie i Szymbarku z ornitologiem, przyrodnikiem Adamem Michalakiem.

Trasa wycieczki prowadziła przez Szlak Mierzei Wiślanej - Kościerzynę - Górki Wsochodnie - Krynicę Morską - Piaski. Uczestnicy zwiedzili wiele rożnorodnych miejsc. Pierwsza atrakcja mieściła się w Górkach Wchodnich. Był to znany rezerwat "Ptasi Raj", w którym można było podziwiać pospolite gatunki ptaków wodnych i błotnych. Podczas obserwacji ornitolog Pan Adam opowiadał o biologii i występowaniu poszczególnych gatunków.

Kolejnym punktem w programie wycieczki była przeprawa promem linowym między Świbnem a Mikoszewem, gdzie znajdują się Obszary Natura 2000 Ostoja w Ujściu Wisły oraz rezerwat "Mewia Łacha". Rezerwat ten powstał w 1991 r. w celu ochrony kolonii lęgowych rybitwy zwyczajenj oraz czubatej i pospolitej. Obiekt zajmuję 131,5 hektara powierzchni i jest doskonałym miejsciem do obserwacji różnych ptaków. Nasi uczestnicy mieli okazję zobaczyć czaple siwe, bociany czarne, żurawie, mewy oraz dużo innych gatunków siewkowych i blaszkodziobych.

Po solidnej dawce wiedzy o ptakach, następną atrakcją konferencji wyjazdowej było spotkanie z entemologiem. Odbyło się ono w Jantarze. Słuchacze mogli na chwilę przenieść się do świata chrząszczy czy motyli. Innymi ciekawymi miejscami  na trasie wycieczki były także Stegna i Kąty Rybackie. Tam również znajduje się kolejny rezerwat ornitologiczny, gdzie wsytepują naturalne miejsca lęgowe czapli siwej i kormorana czarnego.

Uczestnicy chcąć zobaczyć piękno krajobrazów pomorskich, z checią zwiedzili latarnię morską w Krynicy Morskiej oraz jadąc w kierunku Piasków po stronie Zalewu Wiślanego gościli na wieży widokowej, gdzie podziwiali wodok na cały zalew oraz Wysoczyznę Elbląską. Niestety niszczycielska siła tego zalewu powoduje rownież niegatywne skutki dla otaczającej przyrody.

Ideą przyświecającą temu wydarzeniu było pokazanie dużych walorów przyrodniczych północnej części województwa pomorskiego oraz aspekt edukacyjny, ukazujący także niekorzystny wpływ Zalewu Wiślanego na środowisko.

 

Galeria:

DSC 0192 noweeeeee DSC 0229 te DSC 0291 noweeee DSC 0309 noweeee DSC07774 noweeee te DSC07777 noweeee DSC07779 noweee

 

Zadanie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

WFOSiGW wersja kolor-01

 

 

 

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b