ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI W KOŚCIERZYNIE POD HASŁEM „WALKA Z ZANIECZYSZCZENIEM POWIETRZA ODPADAMI PLASTIKOWYMI ”

P1010481 nowe
W dniu 17 maja 2018 roku odbyły się obchody XXV ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI w Kościerzynie Pod hasłem „Walka z zanieczyszczeniem powietrza odpadami plastikowymi". Jak co roku miejscem organizacji był „Ogródek Jordanowski" przy Urzędzie Miasta w Kościerzynie.

Uczestnicy przeszli barwnym korowodem MARSZEM ZIEMI (piękne dekoracje przedszkolaków, uczniów szkół, transparenty, hasła) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie. Tradycyjnie prowadziła ORKIESTRA BEGAMA Z PZS NR 1, Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska. Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji – przedstawienie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Starych Polaszkach i piękne tańce, pieśni i wierszyki w wykonaniu uczestników festynu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie przedstawili wyniki zbiórki elektrośmieci.

Każdego roku obchody Dnia Ziemi koncentrują się wokół jednego, ważnego dla naszej Planety problemu. Hasło przewodnie w roku 2018 to "Walka z zanieczyszczeniem powietrza odpadami plastikowymi" i" Ekosystem lasu". Temat dotyczył ochrony powietrza i przeciwdziałania emisji zanieczyszczeń oraz lasu. Niestety pogoda nie dopisała i z powodu intensywnych opadów deszczu nie mogły przybyć najmniejsze dzieci, na szczęście później aura nieco uległa poprawie i odbyły się zaplanowane atrakcje.

Nadleśnictwo Kościerzyna wspólnie z Nadleśnictwem Lipusz przygotowało konkursy dla dzieci i młodzieży związane z pracą i rolą leśnika, rozpoznawania pospolitych gatunków drzew, krzewów, zwierząt leśnych. Dzieci miały możliwość rysowania na okleinie, która wzbudziła dużo emocji i innego spojrzenia na materiał którym jest drewno. Za czynny udział w zajęciach i konkursach można było wygrać nagrody. Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Zielona Szkoła Schodno i Kaszubski Park Krajobrazowy z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Szymbarku przedstawili bogatą ofertę swojej działalności – wartości przyrodnicze, krajobrazowe, ochrona flory i fauny, atrakcje turystyczne, gry i konkursy. Na stoisku WPK w ramach zabawy rozpoznawano tropy zwierząt w tym ptaków, czy odgadywanie czasu rozkładu popularnych odpadów. Na stoisku Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku uczestnicy imprezy mogli zakręcić przyrodniczym kołem fortuny i zmierzyć się z ekologicznym guizem. Zainteresowanym pokazywali również jak w nieskomplikowany sposób i niskim kosztem zrobić własny hotel dla owadów oraz informowali w jaki sposób we własnym ogrodzie na małą skalę wspierać owady zapylające.Oprócz tego na stoisku KPK i OEE można było poznać „Opowieści kamienia polnego", które przybliżał geolog p. Piotr Kowalewski oraz z ust kartografa P. Artura Sikorskiego dowiedzieć się "Jak czytać mapy i nie zgubić się w lesie".

Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez Lokalną Organizację Turystyczną w Kościerzynie. Szczególną uwagę zwróciliśmy na przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza, przeciwdziałaniu emisji tych zanieczyszczeń. Jest to temat ważny, szczególnie w kontekście coraz gorszej jakości powietrza w Kościerzynie wynikającej z zanieczyszczeń komunikacyjnych i tzw. "niskiej emisji", czyli zanieczyszczeń powietrza przez gospodarstwa indywidualne - spalanie różnych odpadów m.in. plastików. Aby podjąć odpowiednie działania i dokonać mądrego wyboru, sprzyjającego redukcji zanieczyszczeń, w tym szczególnie szkodliwych dla zdrowia człowieka pyłów zawieszonych należy edukować społeczeństwo w tej dziedzinie i dlatego Urząd Miasta i Liga Ochrony Przyrody na swoim stoisku zwrócili szczególną uwagę na odnawialne źródła energii poprzez prezentację mini eksponatów odnawialnych źródeł energii, ochronę środowiska, gospodarkę odpadami: segregację odpadów, wykorzystanie surowców wtórnych – papier czerpany, recykling itp.

Uczestnicy Dnia Ziemi brali udział w wielu warsztatach, grach, prezentacjach, konkursach na różnych stanowiskach – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie przeprowadzili badanie wód jezior Wdzydzkich, rzeki Bibrowej, Jeziora Gałęźnego, Kaplicznego i Wierzyska. Stanowisko KOS-EKO było przygotowane pod hasłem: "Woda źródłem życia", gdzie zapoznawali zainteresowane dzieci młodzież z tematem wody. Promowali picie wody z kranu oraz przedstawiali technologię uzdatniania wody sieciowej jak również pewne fakty i mity dotyczące picia wody kranowej. Na stanowisku przedstawiali kilka elementów armatury dotyczącej branży wodnej i ciepłowniczej. Dodatkowo dysponowali urządzeniem do gazowania wody i częstowali zainteresowane dzieci gazowaną wodą kranową. Najbardziej aktywne i uczestniczące w rozmowie dzieci i młodzież zostały nagrodzone upominkami sygnowanymi logiem KOS – EKO.

SANEPID prezentował wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie oraz ekologiczną żywność. Policja natomiast informowała o bezpiecznym zachowaniu i bezpieczeństwie na drodze. MOPS opowiadał o uzależnieniach, o przemocy w rodzinie itp., LOP przeprowadziło wiele ciekawych konkursów: koło fortuny, przedmiot z odpadów "przez glinę do poznania Kaszub", wykorzystanie surowców wtórnych - papier czerpany, układanie puzzli ekologicznych, minimalizacja objętości odpadów, skały i minerały, gospodarka odpadami, warsztaty regionalne.

Dużym powodzeniem cieszyła się gra ekologiczna, która zmuszała do intensywnego myślenia i odwiedzania stoisk. Atrakcja ta przygotowana i przeprowadzona została przez HARCERZY z Wielkiego Klińcza. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także wszystkie konkursy, gdzie czekały atrakcyjne nagrody (za przebranie grupy i hasła ekologiczne związane z Dniem Ziemi, układanie puzzli - tematyka związana z oszczędzaniem energii, wody, odnawialne źródła energii, minimalizacja objętości wytwarzanych odpadów). Zachwyt wzbudziły przedmioty użytkowe i ozdoby wykonane z odpadów. Tłoczno było na stoiskach przygotowanych przez harcerzy z Wielkiego Klińcza pod opieką p. Ilony Kościelskiej i RADY SENIORÓW pod przewodnictwem P. Anieli Stolc, która bardzo zaangażowała sie w organizację i przeprowadzenie obchodów Dnia Ziemi.

Celem naszych działań jest propagowanie ekologicznego stylu życia, pobudzenie do działań na rzecz ochrony przyrody, środowiska, atmosfery, uświadamianie zagrożeń ekologicznych związanych ze wzrostem emisji dwutlenku węgla i co możemy zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

 

Galeria:

P1010469 nowe P1010476 nowe P1010532 nowe P1010541 nowe P1010556 nowe P1010565 nowe P1010578 nowe P1010561 nowe

 

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

WFOSiGW wersja kolor-01

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b