2 konferencje terenowe „Bogactwo – flora, fauna i ochrona przyrody na terenie Rezerwatu Biosfery, Parku Narodowego Bory Tucholskie i Zaborskiego Parku Krajobrazowego”

P1030204 nowe
W okresie jesiennym Oddział LOP w Kościerzynie zorganizował 2 konferencje terenowe pt. „Bogactwo – flora, fauna i ochrona przyrody na terenie Rezerwatu Biosfery, Parku Narodowego Bory Tucholskie i Zaborskiego Parku Krajobrazowego".

Pierwsza konferencja zorganizowana była z myślą o opiekunach Szkolnych Kół LOP z terenu powiatu kościerskiego oraz leśnikach z Nadleśnictw Kościerzyna i Lipusz. Łącznie w konferencji wyjazdowej udział wzięło 48 uczestników. Druga konferencja dla członków LOP – Uniwersytetu III wieku – przyciągnęła również spore grono słuchaczy, bo udział w niej wzięło 47 osób.

Głównym celem konferencji było poznanie różnorodnych form ochrony przyrody i środowiska, walorów przyrodniczych i krajobrazowych na terenie Rezerwatu Biosfery czy Parku Narodowego Bory Tucholskie. Uczestnicy z ogromną ciekawością poznawali walory tutejszego środowiska. Dużą atrakcją było zwiedzanie Charzykowy m.in. promenady. Nie zabrakło również ciekawostek związanych z historią żeglarstwa śródlądowego czy ochroną wielu gatunków rzadkich i reliktowych roślin, które akurat upodobały sobie te strony.

Pani przewodnik opowiadała także o najbardziej reprezentatywnym szlaku pieszym i zarazem rowerowym – "Szlak Strugi Siedmiu Jezior", który prowadzi parkowymi wertepami, wzdłuż najciekawszych i najcenniejszych jezior lobeliowych i sucharów (małe oczka wodne, zarastające torfem) m.in. Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Plęsno, Wielkie i Małe Gacno oraz Niedźwiedź.

Kolejną atrakcją konferencji wyjazdowej był punkt widokowy na jezioro Charzykowskie w miejscowości Bachorze, krótszy wariant szlaku Strugi Siedmiu Jezior – trasa okrężna zaczynająca się i kończąca we wsi Bachorze o długości 25 km i 9 punktów edukacyjno-dydaktycznych.

Kursanci mieli okazję zobaczyć Czerwony Szlak Kaszubski im. J. Rydzykowskiego, Dąb Łokietka w miejscowości Laska, jeden z najstarszych pomników Przyrody w ZPK -Bartuś, niebieski Szlak Brdy (Małe Swornegacie – Owink – Swornegacie – Jezioro Witoczno oraz jedną ze ścieżek dydaktycznych "Dolina Rzeki Kulawy" - 2 przystanki edukacyjne). Wielką atrakcją turystyczną był most zwiedzony w Małych Swornychgaciach.

Uczestnicy konferencji zostali zapoznani również z programem restytucji raka szlachetnego. Przykładem było Jezioro Zmarłe – jezioro niegdyś obfite w raki szlachetne oraz inne jeziora o czystej wodzie i z bardzo rzadką florą charakterystyczną dla jezior lobeliowych.

P1030173 nowe P1030174 nowe P1030195 nowe P1030252 nowe P1030301 nowe P1030315 nowe P1030329 nowe P1030265 nowe P1030272 nowe P1030307 nowe P1030311 nowe P1030318 nowe

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

WFOSiGW wersja kolor-01