Wystawa grzybów w powiecie kościerskim 2019

wystawa  grzybów 2019 1160 popraw 1
W dniu 11 października w budynku Nadleśnictwa Kościerzyna miała miejsce wystawa grzybów, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody Oddział Powiatowy w Kościerzynie, Państwowa Inspekcja Sanitarna w Kościerzynie i Nadleśnictwo Kościerzyna.

Na wystawie można było zobaczyć kilkadziesiąt gatunków grzybów rosnących na Kaszubach. Wystawę podziwiały liczne rzesze przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz mieszkańcy powiatu kościerskiego, którzy chętnie zgłębiali swoją wiedzę i podziwiali zebrane eksponaty.

Organizowana wystawa była doskonałą okazją do zdobycia wiedzy o grzybach, ich różnorodności, niezmiernie ważnej roli jaką odgrywają w przyrodzie, szczególnie przyczyniając się do rozkładu martwej materii organicznej i dzięki temu biorąc udział w przepływie energii i krążeniu pierwiastków w ekosystemach. Celem wystawy było także uświadomienie potrzeby i sposobów ochrony tych organizmów.

Zaprezentowane zostały naturalne okazy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz zdjęcia gatunków grzybów rzadkich i objętych ochroną. Informowano także jak prawidłowo przygotować się do grzybobrania poprzez odpowiedni strój aby uniknąć ukąszeń przez kleszcze, żmije i nie popełnić błędu przy zbiorze.

Wśród eksponatów były grzyby jadalne, takie jak borowiki, rydze, koźlaki, kurki, gąski, podgrzybki, niejadalne oraz trujące okazy, między innymi muchomor cytrynowy, maślanka wiązkowa, krowiak podwinięty (olszówki), lisówka, czernidłak pospolity, itp. Organizatorzy zwracali szczególną uwagę na wyeksponowanie różnic między gatunkami jadalnymi i trującymi, aby uniknąć fatalnych w skutkach pomyłek w rozpoznawaniu. Udało się pokazać typowo rozwinięte owocniki trujących muchomorów min. cytrynowego, czerwonego. Do najciekawszych gatunków prezentowanych na tegorocznej wystawie należały purchawica olbrzymia, która jest największym grzybem jadalnym i jednym z największych występujących na świecie gatunków grzybów oraz szmaciak gałęzisty zwany potocznie "kozią brodą".

Wyjątkowa była również frekwencja na tegorocznej wystawie. W zorganizowanych zajęciach wzięło udział ok. 500 dzieci, młodzieży oraz osoby dorosłe, dodatkowo można było zwiedzać salkę edukacyjną w której prezentowane są eksponaty zwierząt w poszczególnych ekosystemach lasu.

 

Galeria:

PA111282 popraw 1 PA111285 popraw 1 wystawa  grzybów 2019 1133 popraw wystawa  grzybów 2019 1158 popraw wystawa  grzybów 2019 1178 popraw wystawa  grzybów 2019 1179 popraw

 

 

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

 

WFOSiGW wersja kolor-01

 

 

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b