Konferencja Terenowa w Borach Tucholskich 2015

DSCF6119
W dniu 11.06.2015 r. zorganizowany został wyjazd do Borów Tucholskich dla słuchaczy Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i członków Ligi Ochrony Przyrody mający na celu poznanie różnorodnych form ochrony przyrody i środowiska.

W terenie odbyła się konferencja pod hasłem „Poznajemy piękno krajobrazów i wielką bioróżnorodność form przyrodniczych na terenie Kaszub i Kociewia ze szczególnym uwzględnieniem Borów Tucholskich".

Na trasie przejazdu organizator wyjazdu, Pani Wiktoria Rocławska, omówiła wielkoobszarowe formy ochrony przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem Borów Tucholskich jako światowego rezerwatu biosfery. Zwiedzaliśmy „Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej" w Nadleśnictwie Woziwoda pod kierunkiem edukatora, Pani Doroty Rząska - Lis. Na zakończenie zajęć edukacyjno - warsztatowych, na terenie Zielonej Szkoły, odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i podsumowaniem zajęć.

W dalszej części szkolenia pojechaliśmy do Fojutowa, gdzie zwiedzaliśmy unikatowe akwedukty, umożliwiające skrzyżowanie dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy, służące dawniej do nawadniania okolicznych pól i transportowania wody pitnej. Oprócz tak oryginalnej budowli, jaką są akwedukty, z całą satysfakcją obserwowaliśmy również czystą wodę, zarówno w Wielkim Kanale Brdy jak i w Czerskiej Strudze. Taki ekosystem pozwala na bujny rozwój roślin wodnych oraz młodego narybku ryb szlachetnych – może wśród nich jest przyszły, duży okaz troci wędrownej, pstrąga potokowego czy łososia.

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie rezerwatu „Kręgi Kamienne" w Odrach, gdzie oprowadzał nas przewodnik, Pan Zenon Breske.
Rezerwat położony jest w obrębie specjalnej ochrony ptaków Bory Tucholskie, a największą atrakcją oprócz kurhanów i kręgów kamiennych, pochodzących z początków naszej ery, są porosty naskalne spotykane tu w ogromnej różnorodności i bogactwie. Sprawdzaliśmy również stopień zanieczyszczenia powietrza poprzez szukanie porostów nadrzewnych oraz porównanie ich ze skalą porostową.

Tekst:
Wiktoria Rocławska
Jolanta Czeczótka

DSCF6086 DSCF6104 DSCF6123 DSCF6126 DSCF6127 DSCF6129 DSCF6130 DSCF6135 DSCF6136

Konferencja Terenowa w Borach Tucholskich organizowana jest w ramach zadania dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

WFOSiGW wersja kolor-01