Relacja z wyjazdu słuchaczy zajęć z ekologii i ochrony środowiska Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku do Oceanarium w Gdyni, 2020

IMG 20200115 123114
W dniu 15 stycznia 2020 r. w ramach zajęć z ekologii i ochrony środowiska Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku odbył się autokarowy wyjazd 28 osobowej grupy słuchaczy do Oceanarium w Gdyni, zorganizowany przez wolontariuszki Wiktorię Rocławską i Jolantę Czeczótka.

Celem zajęć warsztatowych organizowanych przez Oceanarium było głównie zwrócenie uwagi na znaczenie wód morskich i oceanicznych dla istnienia flory i fauny na ziemi oraz zachowania środowiska naturalnego w stanie umożliwiającym życie tych organizmów.

Pan Irmina Balicka, prowadząca zajęcia z naszą grupą, wskazała na rolę akwenów oceanicznych i morskich jako producenta tlenu wytwarzanego przez rośliny morskie, niezbędnego do utrzymania przy życiu ludzi i wszystkich organizmów żywych, dostarczyciela żywności, a także zapewniającego drogi transportowe, relaks, wypoczynek oraz spełniającego wiele innych funkcji. Następnie pani oceanograf przedstawiła nam zagrożenia związane z zanieczyszczeniem akwenów wodnych makro i mikrośmieciami gromadzącymi się w wodach na wielkich obszarach, szczególnie na styku prądów morskich przenoszonymi również z głębi lądu wodami rzek, nanoszonymi przez wiatry itp.

Dzięki wyświetlanym prezentacjom i obejrzeniu zaprezentowanego materiału ćwiczeniowego mogliśmy sobie uświadomić główne zagrożenia jakimi są opakowania plastikowe, folie itp. Ulegają one takiemu rozdrobnieniu, że praktycznie są nie do oddzielenia od wód, ale stanowią szczególne zagrożenie dla właściwego funkcjonowania całych ekosystemów wodnych poprzez koncentrację substancji toksycznych. Znajdujące się w wodzie, na plażach pozostawione plastikowe opakowania, folie, resztki sieci rybackich z tworzyw sztucznych i inne przedmioty generują nie tylko straty ekonomiczne np. w turystyce, transporcie ale także stanowią dodatkowe zagrożenie, częstokroć śmiertelne dla zwierząt, gdyż są przez nie połykane.

Zajęcia były dla nas bardzo ważne i pokazały, że każdy z nas powinien dokładać na co dzień wszelkich starań, aby ograniczać do niezbędnego minimum zapotrzebowanie na wyroby i opakowania plastikowe a także na ich jakość i skład. Powinniśmy również dołożyć starań, aby propagować wagę i znaczenie podejmowania takich działań wśród rodziny, dzieci, wnuków i znajomych, jeżeli chcemy, aby nasza planeta służyła przyszłym pokoleniom.

Kończyliśmy warsztaty w jednej z siedmiu sal tematycznych Zostera marina, czyli trawa morska, to przestrzeń prezentująca faunę Zatoki Puckiej wewnętrznej, która należy do obszarów chronionych „Natura 2000".

Po zakończeniu zajęć warsztatowych i podziękowaniu Pani edukator za przekazane informacje udaliśmy się na zwiedzanie pozostałych sześciu sal tematycznych, gdzie można było podziwiać i poznać wielką bioróżnorodność flory i fauny świata wodnego.

Następnie korzystając z pięknej pogody zrobiliśmy sobie miły spacerek po nadmorskim bulwarze i pełni wrażeń wróciliśmy do Wejherowa.

Wiktoria Rocławska i Jolanta Czeczótka

IMG 20200115 111052 IMG 20200115 111122 IMG 20200115 113053 IMG 20200115 115530 IMG 20200115 130054 IMG 20200115 130126

IMG 20200115 115316 IMG 20200115 125607 IMG 20200115 125728