Sprawozdanie z zadania "Edukacja ekologiczna realizowana przez LOP w województwie pomorskim w 2009 r.", dofinansowanego przez WFOŚ

1.pkt. harmonogramu

„Organizacja i realizacja zadań stacjonarnych i terenowych, doposażenie Izby Edukacyjnej w Strzelnicy”.

Edukacyjna Izba Ekologiczna powstała w roku ubiegłym między innymi dzięki inicjatywie Oddziału Powiatowego LOP w Kościerzynie. Izba działa przy Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie.

W ramach projektu w roku 2009 w Izbie przeprowadzono:

ü szereg zajęć stacjonarnych i terenowych, dostosowanych do poziomu i umiejętności różnych grup wiekowych o różnorodnej tematyce, dotyczącej między innymi Rezerwatu Przyrody Strzelnica, form ochrony przyrody, w tym Natura 2000, rolnictwa ekologicznego, flory i fauny

Kaszub,

ü warsztaty papieru czerpanego i gospodarki odpadami,

ü warsztaty na temat odnawialnych źródeł energii,

ü organizowano wystawy promujące walory przyrodnicze i kulturowe Kościerzyny i Kaszub Południowych a także przedstawiające zagrożenia środowiska przyrodniczego tego rejonu.

ü Doposażono Izbę Edukacyjną w : bindownicę i gilotynę, nagrywarkę do nagrywania głosów ptaków i płazów, nagłośnienie, modele i zestawy demonstracyjno – doświadczalne „Energia słoneczna i inne”, 15 stojaków wystawowych oraz wiele pozycji książkowych. Zakupione  materiały biurowe   przeznaczono do przygotowania materiałów edukacyjnych: scenariuszy zajęć, foliogramów,  kart pracy ucznia.

W ciągu roku w zajęciach  wzięło udział  ok. 3000 uczestników: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu kościerskiego, przedszkola, przedstawiciele samorządów, nauczyciele, dyrektorzy szkół, leśnicy i mieszkańcy.

2. pkt. harmonogramu

Organizacja i przeprowadzenie „Powitania wiosny” na terenie Centrum Kultury Kaszubskiej oraz festynu z okazji Światowego Dnia Ziemi.

W „Powitaniu wiosny” uczestniczyło 700 uczniów ze szkół różnego typu powiatu kościerskiego. Imprezę, której celem było zapoznanie młodzieży z tradycjami, połączono z warsztatami ekologicznymi, które prowadzili specjaliści: ornitolog, chiropterolog, botanik, leśnik oraz  etnolog.

„Dzień Ziemi” tradycyjnie rozpoczął korowód dzieci i młodzieży w strojach ekologicznych ulicami Kościerzyny. W Ogródku Jordanowskim przy Urzędzie Miasta przeprowadzono konkursy  na temat: minimalizacji wytworzonych odpadów, segregacji i recyklingu, konkursy zręcznościowe. Uczestnicy konkursów otrzymali nagrody. W ramach projektu  zorganizowano również:

ü  wystawę na temat gospodarki odpadami „Czy wiesz czym palisz?” oraz na temat skutków wypalania traw, a także wystawy plastycznych prac konkursowych.

ü  badanie wody wybranych jezior – młodzież z różnych typów szkół,

ü  oczyszczanie dna jeziora Gałęźne – płetwonurkowie.

W realizacji zadnia pomagali: Powiatowa Komenda Straży Pożarnej – zapewnienie bezpieczeństwa płetwonurków, Starostwo Kościerskie – ufundowało nagrody – ksiązki i sadzonki drzew, Nadleśnictwo Lipusz i Kościerzyna – ufundowały sadzonki drzewek dla szkół powiatu kościerskiego, Komenda Powiatowa Policji i Straż Miejska czuwały nad bezpieczeństwem młodzieży podczas imprezy. W festynie uczestniczyło ok.  1300 uczniów, przedstawiciele samorządów, instytucji powiatowych, nadleśnictw oraz mieszkańcy.

W ramach programu zorganizowano rownież konkurs plastyczny na plakat „Na ratunek kaszubskim jeziorom”, którego celem było zwrócenie uwagi na gospodarkę ściekową powiatu kartuskiego. Najlepsza praca wybrana przez komisję konkursową została wydrukowana. Projekt współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

3 pkt. harmonogramu

Organizacja i przeprowadzenie konferencji terenowej dla nauczycieli, opiekunów SK LOP oraz leśników z terenu Kaszub Południowych.

Uczestnicy konferencji odwiedzili:

ü  zakład Utylizacji Odpadów Reda i Chylonka, wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację multimedialną na temat gospodarki odpadami i zwiedzali zakład,

ü  „Kaszubskie Oko” w Gniewinie”,

ü  Żarnowiec,

ü  Krokowę,

ü  Oczyszczalnię ścieków w Swarzewie,

ü  Groty Mechowskie.

Uczestnicy konferencji otrzymali materiały informacyjne przygotowane przez LOP. W ramach zadania wydano również materiały pokonferencyjne.

4 pkt. harmonogramu

Realizacja pieszej ścieżki przyrodniczo- kulturowej „Strzelnica”.

Ścieżka została utworzona w celu uatrakcyjnienia trasy wokół rezerwatu Strzelnica. W ramach projektu – opracowano przebieg trasy ścieżki, wykonano projekt tablic i urządzeń oraz oznakowania ścieżki, wykonano i zamontowano stelaże do tablic informacyjnych oraz zakupiono 12 tablic  edukacyjnych o następującej tematyce: 1. Cztery pory roku, 2. Formy  ochrony przyrody, 3. Martwe drzewo pełne życie, 4. Profile glebowe, 5. Drzewa liściaste i iglaste, 6. Lecznicza moc drzew, 7. Ptasi budzik, 8. Ptaki wokół nas, 9. Ssaki naszych lasów, 10. Daglezja, 11. Dąb bezszypułkowy, 12. Warstwowa budowa lasu.

Gmina miejska Kościerzyna, w ramach porozumienia do tego zadania, zakupiła stoły i ławy, które ustawiono na trasie ścieżki.

5. pkt. harmonogramu

XVI Sejmik Ekologiczny pn. „Odnawialne źródła energii”.

Sejmik odbył się 19 maja w Zespole Szkół Publicznych Nr 3 w Kościerzynie.  Uczestniczyło w nim 200 uczniów reprezentujących szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne powiatu kościerskiego. Uczniowie przygotowali na sejmik prace konkursowe, na które składały się wywiady z mieszkańcami oraz przedstawicielami samorządów, prezentacje multimedialne na temat odnawialnych źródeł energii oraz makiety prezentujące odnawialne źródła energii w gminie, w gospodarstwach domowych oraz plakaty

na ten temat. Szkoły biorące udział w Sejmiku oraz uczniowie – laureaci konkursów otrzymali nagrody.

 

 

6. pkt. harmonogramu

Realizacja programu świadomy konsument.

Jest to  kontynuacja programu prowadzonego w latach ubiegłych.

W ramach programu przeprowadzono w dniach 4-5 czerwca seminarium wyjazdowe dla rolników i doradców  rolno – środowiskowych , którego celem było zachęcenie rolników do przestawienia swoich gospodarstw na produkcję ekologiczną poprzez zapoznanie się z działalnością wyróżniających się gospodarstw i przetwórni  ekologicznych . W zajęciach wzięło udział 48 rolników. Podczas wyjazdu zwiedzano:

- „Labofarm” w Starogardzie Gd. – Innowacyjno – wdrożeniowe Laboratorium Farmaceutyczne i gospodarstwo ekologiczne,

- arboretum w Wirtach,

- gospodarstwo ekologiczne w Retkowie ( uprawa warzyw, chów trzody i bydła ),

- masarnię ekologiczną PHUP Rolmięs w Łubiszynie,

- Regionalne Centrum Promocji i Namnażania EM – Forming w Pawłowie koło Chojnic.

Zajęcia prowadziła Pani Elżbieta Szyler oraz  Piotr Zdziarski i Aleksander Pilarski.

3 października na rynku w Kartuzach odbył się IV Kartuski Targ Produktów Ekologicznych, który organizujemy przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

Celem imprezy, która ma charakter festynu rodzinnego,  jest   promocja rolnictwa ekologicznego i atestowanych produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych oraz prezentacja gospodarstw ekologicznych  województwa pomorskiego. Mieszkańcy licznie odwiedzali  Rynek w Kartuzach, gdzie swoje produkty wystawili producenci żywności ekologicznej. Przy okazji mieli również możliwość zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez Ligę Ochrony Przyrody, między innymi z folderem wydanym specjalnie na targ oraz materiałami przygotowanymi przez  Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Z wywiadów prowadzonych z rolnikami mogli zapoznać się także z metodami produkcji w poszczególnych gospodarstwach. Dzieci chętnie uczestniczyły w konkursach zorganizowanych przez LOP oraz tłumnie odwiedzały stoisko Nadleśnictwa Kartuzy, które było partnerem w programie.  Atrakcjami festynu były występy zespołów artystycznych oraz bigos. Obsługę

techniczną i artystyczną  oraz konferansjera zapewnił Teatr Stara Wozownia z Gdańska.

O festynie informowały ulotki, plakaty i banery.

7. pkt. harmonogramu

Realizacja programu „Blaski i cienie odnawialnych źródeł energii”.

Program zrealizowano w postaci seminarium, które odbyło się 17 listopada w Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni. Prelekcję  na temat odnawialnych źródeł energii wygłosił Gerard Kaptur a następnie odbyła się dyskusja  na temat zagrożeń dla przyrody wynikających z ich stosowania. Najwięcej kontrowersji wciąż i wszędzie wzbudzają fermy wiatraków, które w oczach uczestników spotkania  szpecą krajobraz oraz źle oddziałują na ludzi i zwierzęta.

Dyskusja, jaka wywiązała się , skłania nas do zorganizowania  konferencji na ten temat.

Uczestnicy seminarium otrzymali teczki konferencyjne z materiałami, przygotowanymi przez LOP oraz mieli zapewniony bufet kawowy.

 

8. pkt. harmonogramu

Organizacja konferencji „Polska i województwo pomorskie na tle europejskiej sieci Natura 2000”

Partnerem w realizacji zadania było Centrum Edukacji Nauczycieli, które na podstawie porozumienia

zobowiązało się między innymi do przygotowania identyfikatorów dla uczestników konferencji, zapewnienia sprzętu (komputer i rzutnik) oraz obsługi informatyka oraz obsługi administracyjnej konferencji. Pozostałe sprawy organizacyjne  należały do LOP. Patronat honorowy nad konferencją objęli Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski i Kurator Oświaty. Adresatami konferencji byli przedstawiciele samorządów, służb ochrony środowiska, organizacji pozarządowych, leśnicy oraz nauczyciele. Uczestnicy konferencji otrzymali teczkę konferencyjną z materiałami przygotowanymi przez LOP i CEN, mieli zapewniony bufet kawowy oraz ciepły posiłek na zakończenie konferencji.

W pierwszym dniu konferencji wystąpili Maciej Trzeciak – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska – który wygłosił referat wprowadzający ( obszary Natura 2000 w Polsce i w krajach UE) oraz Joanna Jarosik -  Regionalny Konserwator Przyrody, prezentująca istniejące i projektowane obszary Natura 2000 w województwie pomorskim  a także Teresa Stryjewska  konsultant Mazowieckiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, prezentująca miejsce obszarów Natura 2000 w edukacji szkolnej.

W  dyskusji głos zabrali między  innymi: dyrektor Parku Narodowego Bory Tucholskie, prezes  Okręgu  PZW w Gdańsku, przedstawiciel Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Jednym z podstawowych wniosków dyskusji jest stwierdzenie, że edukacja szkolna nie nadąża za zmianami, jakie zachodzą w ochronie środowiska  i organizacje pozarządowe takie  jak np. LOP powinny wymóc na decydentach zmiany w programach nauczania.

Drugi dzień konferencji był poświecony morskim obszarom chronionym Natura 2000. Był to dzień wyjazdowy. Zajęcia prowadził prof. Jan Marcin Węsławski. W Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie wygłosił wykład wprowadzający w zagadnienie wraz z prezentacją a następnie w trakcie objazdu – Gdynia Orłowo, Reda, Mechelinki, Rzucewo  - wskazał na najistotniejsze problemy istniejących i projektowanych morskich obszarów chronionych. Uczestnicy wyjazdu  mieli zapewniony suchy prowiant.

9 pkt. harmonogramu

Organizacja XXX Jubileuszowego Turnieju Wiedzy Ekologicznej.

Turniej odbył się w dniu 28 listopada, dla podkreślenia rangi konkursu, w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. W turnieju uczestniczyło 70 uczniów z 70 szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego. Test, opracowany przez LOP, składał się z 50 pytań.

Najwyższą punktację uzyskali:

I miejsce – Michał Kunc II LO Chojnice ( 42 pkt.)

II miejsce  - Anna Pilśniak II LO Kwidzyn  ( 40 pkt.)

III miejsce – Edyta Dorsz  II LO Gdynia (38 pkt.)

IV miejsce – Emilia Dominiak -  Conradinum Gdańsk (36 pkt.)

Nagrodzono  16 uczestników z najwyższą punktacją. Wśród nagród znalazły się zestaw kina domowego, aparaty fotograficzne, miniwieże, albumy.

W przerwie turnieju wykład – prezentację  Pt. „Czy istnieje inteligencja ekologiczna ?” wygłosił prof. J.M. Węsławski. Wszyscy uczestnicy turnieju oraz komisja konkursowa otrzymali II śniadanie.

 

10. pkt. harmonogramu

Organizacja „Zielonych lekcji”, warsztatów dla nauczycieli i konkursu fotograficznego, wydanie kalendarza , zakup materiałów biurowych.

W ramach projektu zorganizowano:

ü Warsztaty wyjazdowe dla nauczycieli „Zajęcia terenowe i wycieczki w edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży”. Zajęcia odbyły się  4 czerwca na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Prowadzili je pracownik parku oraz konsultant Gdyńskiego Centrum  Doskonalenia Nauczycieli Elżbieta Mazurek.

ü „Zielone lekcje „ - pozalekcyjne zajęcia terenowe dzieci i młodzieży szkół woj. pomorskiego Pt.

„Ocena różnorodności i stanu przyrodniczego parków i skwerów”. Uczestnicy programu otrzymali scenariusze zajęć, „Przewodnik przyrodniczy – na wycieczkę”, jako pomoc do oznaczania roślin i zwierząt. Mogli również skorzystać z pomocy zakontraktowanych instruktorów. Podsumowanie zajęć odbyło się 24 listopada, nauczyciele prowadzący zajęcia  otrzymali nagrody – ksiązki, lornetki, mikroskopy ręczne oraz wysłuchali prelekcji  Dariusza  Podbereskiego „Zwierzęta w mieście”. Szkoły otrzymały również słonecznik na dokarmianie ptaków.

ü  Konkursy plastyczny i fotograficzny Pt. „Mieszkańcy parków i skwerów”.

Laureaci konkursów, których prace były oceniane przez komisje konkursową otrzymali nagrody i dyplomy. Komisja konkursowa wybrała również prace, które wraz z pracami nagrodzonymi i wyróżnionymi były eksponowane na wystawach pokonkursowych podczas festynu leśnego we wrześniu w Sopocie.

ü Dwa najlepsze, zdaniem komisji , zdjęcia konkursu fotograficznego „Mieszkańcy parków i skwerów” posłużyły jako ilustracja do kalendarza na rok 2010, który wydano w nakładzie 1200 szt. z przeznaczeniem dla Szkolnych Kół LOP, oddziałów terenowych LOP oraz instytucji i organizacji współpracujących z LOP.

„Zielone lekcje”, konkurs fotograficzny i  kalendarz współfinansowało Miasto Gdańsk.

ü  Materiały biurowe wykorzystano do realizacji projektów.

 

 

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b