Sprawozdanie z zadania "Odpady nasz współny problem - Oddział Powiatowy LOP w Kościerzynie w walce z odpadami na terenie powiatu kościerskiego i kartuskiego", dofinansowanego przez WFOŚ

W ramach zadania zorganizowano i przeprowadzono:

ü       Akcję Sprzątanie Świata 2009, w której uczestniczyły prawie wszystkie szkoły powiatu kościerskiego – podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne oraz bardzo liczna reprezentacja nauczycieli, dyrektorów szkół i opiekunów SK LOP, ok. 8000 uczestników. Zostali oni wyposażenie w rękawice ochronne i otrzymali worki do zbierania śmieci. Na podstawie porozumień gmin z LOP, gminy wywoziły śmieci na własny koszt. Akcji porządkowej towarzyszyły działania edukacyjne. Przeprowadzono inwentaryzację dzikich wysypisk śmieci. Akcję sprzątania zakończył festyn, podczas, którego przeprowadzono warsztaty papieru czerpanego ,warsztaty na temat segregacji odpadów, recyklingu, konkursy. Uczestnicy otrzymali torby bawełniane.

ü       Cykl warsztatów i szkoleń dla nauczycieli , opiekunów i Szkolnych Kół LOP działających przy szkołach kościerskich, mieszkańców Kościerzyny, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i organizacji pozarządowych na temat gospodarki odpadami. W trakcie szkoleń omówiono wybrane przepisy prawa między innymi ustawę o utrzymaniu porządku i czystości na terenie gmin, promowano segregację odpadów i recykling, wielokrotne wykorzystywanie opakowań, kompostowanie oraz zwracano uwagę na szkodliwość spalania plastików „Czy wiesz, czym palisz?”. Jako pomoce dydaktyczne do szkoleń zakupiono tablice edukacyjne: „Odpady nasz wspólny problem”, „Jak segregować”, taśma biodegradacji odpadów oraz wydano zakładki do książek „Jak segregować odpady”, które rozdawano uczestnikom szkoleń. Szkolenia prowadziło dwóch instruktorów. W szkoleniach uczestniczyło ok. 600 uczniów oraz dyrektorzy szkół powiatu kościerskiego, kartuskiego, bytowskiego i człuchowskiego podczas konferencji w dniu 8 września a także nauczyciele biologii, geografii, opiekunowie SK LOP powiatu kościerskiego, kartuskiego i bytowskiego podczas spotkania w dniu 11 września. Zakupione materiały biurowe wykorzystano do przygotowania kart pracy, kart informacyjnych jak segregować.