W czerwcu 2014 r. odbyły się zajęcia terenowe oraz seminarium dotyczące Morza Bałtyckiego w ramach zadania „CYWILIZACJA A ZAGROŻENIA - cykl seminariów i zajęć praktycznych".
W dniu 14 czerwca na Wyspie Sobieszewskiej odbyły się zajęcia terenowe pod hasłem "Osobliwości wybrzeża", poprowadzone przez Pana Gerarda Kaptura oraz Panią Sylwię Kolmetz. Choć pogoda nie zachęcała do spaceru, uczestnicy chętnie poznawali uroki i specyfikę gdańskiego wybrzeża, ujścia Wisły i rezerwatu Ptasi Raj.
W dniu 17 czerwca w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku odbyło się seminarium, podczas którego Pan Gerard Kaptur w czasie prelekcji pt. „Źródła i skutki zanieczyszczenia Bałtyku" przedstawił genezę i charakterystykę Morza Bałtyckiego, źródła zanieczyszczeń Bałtyku, przykładowe sposoby ochrony i przeciwdziałania zagrożeniom. Natomiast Pan Włodzimierz Meissner z Wydziału Biologii UG przeprowadził prezentację „Stan wiedzy i ochrona ptaków morskich w polskiej strefie Bałtyku", podczas której przybliżył historię badań i stan wiedzy o ptakach morskich w polskiej strefie Bałtyku, realizowane projekty badawcze, najważniejsze akweny dla ptaków morskich w polskiej strefie Bałtyku, zmiany w liczebności poszczególnych gatunków na przestrzeni ostatnich 20 lat oraz omówił główne zagrożenia dla ptaków morskich.
Poruszane, podczas zajęć terenowych i seminarium, zagadnienia stanowią podstawę niezbędną do zrozumienia potrzeby i konieczności ochrony Bałtyku, nie tylko przez działania w obrębie morza i pasa nadmorskiego, ale i całej jego zlewni. Są bazą do dyskusji i refleksji nad sposobami poprawy środowiska naturalnego Bałtyku.
Galeria:
Organizator: | Partnerzy: | Dofinansowanie: | |
Seminarium i zajęcia terenowe „Gdańsk leży nad Bałtykiem – wszyscy odpowiadamy za stan jego wód" organizowane są w ramach zadania „CYWILIZACJA A ZAGROŻENIA - cykl seminariów i zajęć praktycznych" dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Gdańsk.
Już teraz zapraszamy do udziału we wrześniowym seminatrium i zajęciach terenowych pod hasłem „Zróżnicowanie przyrodnicze Gdańska – wszyscy odpowiadamy za zachowanie bioróżnorodności". Sczegóły zostaną przedstawione w terminie póżniejszym.