We wrześniu 2014 r. odbyły się seminarium oraz zajęcia terenowe dotyczące bioróżnorodności Gdańska w ramach zadania „CYWILIZACJA A ZAGROŻENIA - cykl seminariów i zajęć praktycznych".
W dniu 10 września w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku odbyło się seminarium, podczas którego Pani Joanna Święta-Musznicka z Wydziału Biologii UG zaprezentowała „Przemiany środowiska przyrodniczego Gdańska w okresie od II do XVI w. na tle rozwoju przestrzennego miasta". Przedstawiła rozwój przestrzenny Gdańska w oparciu o dane historyczne, metodykę badań paleoekologicznych na stanowiskach archeologicznych oraz stanowiska archeobotaniczne na terenie historycznego centrum Gdańska. Ponadto bardzo ciekawe dla słuchaczy okazały się naturalne uwarunkowania osadnictwa średniowiecznego w Gdańsku oraz zmiany warunków przyrodniczych w mieście pod wpływem rosnącej antropopresji od średniowiecza po czasy nowożytne.
Natomiast Pan Marcin Stanisław Wilga w czasie prelekcji pt. „Dziedzictwo przyrodnicze Gdańska" zaprezentował wirtualną wędrówkę od brzegu Bałtyku do rejonu wierzchowiny Wysoczyzny Gdańskiej, z pokazaniem krajobrazu i migawek dotyczących różnorodności biologicznej. Ważnymi zagadnieniami były także czynniki, które negatywnie oraz te, które pozytywnie wpływają na ową różnorodność.
Seminarium było wartościowym wstępem teoretycznym przed zajęciami terenowymi, które odbyły się w dniu 13 września. Prowadzący Marcin Stanisław Wilga oraz Katarzyna Tysler przedstawili „Różnorodność biologiczną Lasów Oliwskich", zwracając szczególną uwagę na budowę geomorfologiczną strefy krawędziowej Lasów Oliwskich, zbiorowiska roślinne, gatunki drzew rodzimych i obcych, gatunki pod ochroną, czy pomniki przyrody. Trasa obfitowała w niezwykle interesujące organizmy, głównie rośliny i grzyby makroskopijne - w tym porosty. Uczestnicy mogli obserwować również świat bezkręgowców, np. tygrzyka paskowanego, czy gąsienice i imago motyli. Poruszone zostały także zagadnienia związane ze sposobami ochrony przyrody Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz sposobami zimowania owadów.
Ciekawostka -> poglądowa trasa spaceru udostępniona przez jednego z uczestników - kliknij tutaj
Galeria:
Organizator: | Partnerzy: | Dofinansowanie: | |
Seminarium i zajęcia terenowe „Zróżnicowanie przyrodnicze Gdańska - wszyscy odpowiadamy za zachowanie bioróżnorodności" organizowane są w ramach zadania „CYWILIZACJA A ZAGROŻENIA - cykl seminariów i zajęć praktycznych" dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Gdańsk.