XXII Gminny Konkurs Ekologiczny w ZS Charzykowy 2016

IMG 2859
Dnia 13 kwietnia 2016 roku w ZS Charzykowy odbył się XXII GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY .

W tym roku przebiegał on pod hasłem: Przyroda i ja w Parku Narodowym „Bory Tucholskie" - 20 lat razem.

Współorganizatorami konkursu byli:

• Park Narodowy "Bory Tucholskie"
• Zaborski Park Krajobrazowy
• Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach
• Nadleśnictwo Rytel
• Liga Ochrony Przyrody – oddział powiatowy Chojnice

Tegoroczny temat konkursu był związany z dwudziestoleciem istnienia Parku Narodowego „Bory Tucholskie" i miał na celu promocję jego walorów wśród dzieci i młodzieży. W konkursie uczestniczyły reprezentacje pięciu szkół z gminy Chojnice. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące wiadomości o Parku Narodowym „Bory Tucholskie", Zaborskim Parku Krajobrazowym. Musieli także wykazać się znajomością drzew i krzewów budujących nasze lasy oraz znajomością zasad pracy leśnika. Pytania przygotowane przez Panią Grażynę Jaszewską z ZPK miały przybliżyć uczniom i zachęcić do poznania występujących na naszym terenie ptaków dzięciołowatych. Natomiast Pani Beata Grabowska z PN „Bory Tucholskie" sprawdzała wśród uczestników znajomość ścieżek dydaktycznych na terenie parku. Pan Marek Pałaszyński z Nadleśnictwa Rytel będąc jednocześnie aktywnym członkiem LOP Chojnice przygotował zestaw drzew i krzewów gatunków rodzimych , które tworzą nasze lasy. Znajomość gatunków rodzimych jest bardzo ważna w dobie inwazji różnych roślin inwazyjnych zagrażających naszej florze. Zespół z danej szkoły przygotował też plakat wykonany dowolną techniką w formacie A 1, który przedstawiał walory przyrodnicze i turystyczne Parku Narodowego „Bory Tucholskie" zachęcając do jego odwiedzenia. Przed zmaganiami konkursowymi uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne „Eko- świat" przygotowane przez kółko teatralne ZS Charzykowy.

Pierwsze miejsce zajęli uczniowie SP Charzykowy, drugie SP Kłodawa, a trzecie SP Pawłowo. Konkurs przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze, a na zakończenie wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejny konkurs za rok!!

Piotr Rynka
ZS Charzykowy