Wyjazd uczniów ZSS w Chojnicach na zieloną szkołę zorganizowany we współpracy z LOP Chojnice 2018

IMG 4310
Dnia 20 kwietnia 2018r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach z zespołów edukacyjno-terapeutycznych 1B, 2, 3, 4, 5 pod opieką wychowawców wyruszyli na Zieloną Szkołę do Swornegaci.

Pierwszym punktem programu było gospodarstwo agroturystyczne „Agrokemping" Borzyszkowskich w Płęśnie położone na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego w otulinie Narodowego Parku „Bory Tucholskie" nad rzeką Brdą. Następnie udaliśmy się na przejażdżkę konną po lesie podziwiać jego uroki.

Po wizycie w gospodarstwie dotarliśmy na miejsce pobytu, do Internatu Szkoły w Swornegaciach. Po obiedzie wyruszyliśmy na umówione spotkanie do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego. Tam dowiedzieliśmy się o ciekawych zwyczajach i tradycjach kaszubskich, między innymi o hafcie kaszubskim i jego symbolice. Na stałej ekspozycji oglądaliśmy charakterystyczne eksponaty – przedmioty z życia codziennego Kaszubów.

Następnego dnia wyruszyliśmy na umówione spotkanie z Panem Dominikiem Dykierem. Pan Dominik oprowadził nas szlakiem ośmiu kamieni milowych. Przy każdym kamieniu opowiadał historię związaną ze Sworami. Dużo ciekawych wiadomości dowiedzieliśmy się o tej, tak malowniczo położonej, miejscowości.
Następnie skierowaliśmy się do Kokoszki, gdzie czekał na nas pan leśniczy Tomir Kubicki członek zarządu LOP Chojnice. Opowiedział nam wiele ciekawych informacji na temat lasu – o roślinności i zwierzętach, o tym jak las wygląda we wszystkich porach roku i jakie znaczenie ma dla ludzi oraz jak należy go chronić. Po ciekawej prezentacji odbyło się pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Wyjazd był bardzo udany i pouczający.

Organizatorem Zielonej Szkoły była Pani Karolina Żychlińska, opiekun Szkolnego Koła LOP i wychowawca zespołu edukacyjno-terapeutycznego. Pani Karolinie pomagali Jej pozostali wychowawcy: P. L. Krysiak, P. L. Kożuch, P. R. Wegner i P. L. Lonczak-Męcikalska.

Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom

IMG 4185 IMG 4202 IMG 4233 IMG 4245 IMG 4267 IMG 4268 IMG 4276 IMG 4288 IMG 4329 IMG 4340 IMG 4371 IMG 4297