Warsztaty Online Ochrona Ptaków ...

tekst.jpg

Następne szkolenie zaplanowane było w siedzibie Zaborskiego Parku  Krajobrazowego. Jednak z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce zmuszeni zostaliśmy do zmiany formuły.

 

 

 

 Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie w realizacji zadania specjalnie do tego celu przygotowanej prezentacji p. Dawida Kilona. W prezentacji zostały poruszone tematy ochrony ptaków na terenach zurbanizowanych i terenach wiejskich. W ramach prezentacji zostały przedstawione gatunki ptaków występujących w najbliższym otoczeniu człowieka. Główny nacisk w prezentacji położony jest na kompleksową ochronę ptaków czyli tworzenie otoczenia w którym znajdą one zarówno miejsca żerowisk, dogodnego gniazdowania oraz odpowiednich schronień. Poruszono techniki i sposoby budowy budek lęgowych. Adresaci prezentacji zostali zapoznani z różnymi typami budek lęgowych, zasadami ich prawidłowego konstruowania oraz bezpiecznej lokalizacji. Przedstawiono też gatunki roślin i krzewów, które warto posadzić we własnym ogrodzie aby zapewnić ptakom naturalną stołówkę. Ukazano  gatunki ptaków które niegdyś występowały w osadach ludzkich bardzo licznie a dzisiaj są rzadkością.  Przedstawiono w niej jakie działanie miały wpływ na spadek ich liczebności i co można zrobić aby uniknąć ustępowania kolejnych gatunków ptaków z miast i terenów wiejskich. Prezentacja zawiera też warsztaty plastyczne dotyczące ptaków. Nauczyciele biorący udział w szkoleniach przeprowadzili  zajęcia dla uczniów swoich szkół w systemie zdalnego nauczania wykorzystując otrzymany materiał.

Zajęcia obejmowały tematykę związaną z  ptakami, ich rolą w ekosystemach miast i wsi. Podczas zajęć uczniowie z pomocą nauczycieli wypracowali zestaw dobrych praktyk stosowanych w ochronie skrzydlatych przyjaciół. Planowaliśmy też rozwiesić budki lęgowe na terenie szkół , w których pracują opiekunowie lub w najbliższej okolicy w miejscu, które najbardziej się do tego nadaje. Niestety coronavirus pokrzyżował nam plany. Producent który miał je wykonać zmuszony był zawiesić produkcję. Wobec powyższego zdecydowaliśmy się zamiennie zakupić ze środków przeznaczonych na budki lęgowe pendrivy dla opiekunów szkolnych kół aby umożliwić im archiwizowanie materiałów dydaktycznych ze szkoleń.  Organizacja warsztatów spowodowała wzrost zainteresowania nauczycieli tematyką ochrony ptaków  występujących w najbliższym sąsiedztwie człowieka. Wiedza zdobyta podczas warsztatów pozwoliła  uczestnikom na przeprowadzanie lekcji we własnych szkołach co spowodowało wzrost zainteresowania uczniów lokalnymi problemami ochrony przyrody oraz funkcjonowaniem ekosystemów przekształconych przez człowieka.

Realizacja warsztatów przyczyniła się do podniesienia świadomości ekologicznej społeczności lokalnej z terenu miasta i gminy Chojnice, miasta i gminy Brusy oraz miasta i gminy Czersk. Zmiana dotyczyła akceptacji społecznej związanej z potrzebą ochrony ptaków występujących na terenach zurbanizowanych oraz obszarach wiejskich. W wyniku realizacji projektu nastąpiło upowszechnienie w środowisku lokalnym świadomości wysokich walorów ornitologicznych obszaru na którym swą działalność prowadzi Oddział Powiatowy LOP w Chojnicach. Przyczyniło się to do kształtowania postaw przyjaznych ptakom i ich siedliskom. Nauczyciele a następnie dzieci i młodzież czynnie zaangażowali się w działania proekologiczne biorąc udział w akcjach edukacyjnych, co przełożyło się na zmianę postaw społeczeństwa.

Zadanie zostało zrealizowane przy pomocy Nadleśnictwa Rytel , Zaborskiego Parku Krajobrazowego i  Nadleśnictwa Przymuszewo oraz WFOŚ i GW.

 

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

 WFOSiGW_wersja_kolor-01.jpg

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b