Owady Gdyni - konkurs recytatorski 2012/2013

Konkurs realizowany w ramach Projektu Ekologicznego OM LOP w Gdyni

Owady opanowały wszystkie typy środowisk i mają kluczowe znaczenie dla wielu ekosystemów. Są one pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu, do dziś wiele gatunków potrafi latać. Poszczególne gatunki mają duży wpływ na życie i gospodarkę człowieka (szkodniki, przenoszenie chorób, ale także zapylanie roślin, produkty wytwarzane przez owady). W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą: motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Tym fascynującym światem owadów zajmuje się dział zoologii zwany entomologią.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Organizator: Gimnazjum nr 3 w Gdyni
Współorganizator: Oddział Miejski Ligi Ochrony Przyrody w Gdyni

Cele konkursu:
• Kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez sztukę recytacji
• Stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości zaprezentowania poezji i prozy polskiej oraz własnej twórczości poetyckiej nawiązującej do tematu konkursu
• Artystyczna konfrontacja młodych recytatorów
• Rozwijanie wrażliwości na piękno środowiska naturalnego w najbliższej okolicy

Kryteria oceny:
• Interpretacja i estetyka mówienia
• Dobór repertuaru
• Ogólny wyraz artystyczny

Zakres tematyczny:
• Utwór poetycki i fragment prozy dowolnego polskiego autora nawiązujące do tematu konkursu
• Własny utwór poetycki nawiązujący do tematu konkursu.
Konkurs jest imprezą otwartą. Udział w nim mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, którzy przygotują:
• pierwsza kategoria wiekowa klasy IV-VI szkoły podstawowej (interpretacja jednego utworu poetyckiego)
• druga kategoria wiekowa klasy gimnazjum (interpretacja jednego utworu poetyckiego i jednego fragmentu prozy ; proza do 3 min.; całość prezentacji maksymalnie 5 min.)

Zgłoszenia uczestników należy przesłać do dnia 5 kwietnia 2013 r. drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

W zgłoszeniu proszę podać:
• Imię i nazwisko ucznia
• Adres szkoły, do której uczęszcza uczeń oraz klasę
• Utwór przygotowany do prezentacji ( tytuł i autora)
• Imię i nazwisko nauczyciela przygotowującego ( adres e-mail)
Konkurs Recytatorski „Owady Gdyni" odbędzie się 18 kwietnia 2013 r. o godz. 14.00
w Gimnazjum nr 3 w Gdyni, ul. Gospodarska 1.

W przypadku dużej ilości zgłoszeń ustalone zostaną dwa terminy konkursu.

Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród i dyplomów laureatom odbędzie się w czerwcu 2013 r. podczas konferencji przyrodniczej z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.

Opiekunowie konkursu:
• Bogumiła Zdrojewska
• Elżbieta Skowrońska

Pobierz:

Więcej informacji o Projekcie Ekologicznym Oddziału Miejskiego LOP w Gdyni - kliknij tutaj