Projekt działań OM LOP Gdynia 2016/2017

Gdynia
Głównym zadaniem projektu ekologicznego w roku szkolnym 2016/2017 jest poznanie walorów przyrodniczych Gdyni oraz uświadomienie uczniom gdyńskich szkół negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne, rośliny i zwierzęta występujące na terenie Gdyni. Założeniem programu jest również przypomnienie i szerokie rozpowszechnienie wiedzy przyrodniczej wśród wszystkich warstw społecznych, a zwłaszcza dzieci i młodzieży gdyńskich szkół.

Projekt ma na celu poznanie gatunków roślin i zwierząt obcych i inwazyjnych oraz zagrożeń wynikających z ich obecności w ekosystemach lądowych Gdyni i okolic.

W szczególności w naszych działaniach w roku szkolnym 2016/2017 pragniemy uświadomić dzieciom i młodzieży negatywny wpływ gatunków inwazyjnych na bioróżnorodność, zmianę siedlisk naturalnych dla gatunków rodzimych oraz ich wpływ na zdrowie zwierząt i ludzi.

1.Temat przewodni projektu:

„Organizmy obce i inwazyjne gdyńskich ekosystemów”

2. Cele projektu:

• rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska przyrodniczego
  • poznanie walorów przyrodniczych Gdyni
  • wdrażanie wśród młodzieży gdyńskich szkół zasad zrównoważonego rozwoju
  • kształcenie obywateli świadomych destrukcyjnego wpływu człowieka na środowisko i przewidywanie skutków antropogenicznego przekształcania ekosystemów
  • poznanie krajobrazów regionu i roli człowieka w ich kształtowaniu
  • pobudzanie młodzieży do aktywnych działań na rzecz przyrody w środowisku lokalnym
  • dostrzeganie lokalnych i globalnych zmian w środowisku
  • poznanie zagrożeń środowiska naturalnego wynikających z sąsiedztwa dzielnic miejskich.

3. Oczekiwane postawy i działania uczniów:

• poczucie wartości podejmowania działań na rzecz społeczności lokalnej
  • czerpanie informacji o poznawanych zagadnieniach z obserwacji najbliższego otoczenia
  • aktywne współdziałanie w grupie i w układach międzygrupowych
  • promowanie wiedzy o regionie zgromadzonej podczas własnych obserwacji i wnikliwej analizy materiałów naukowych
  • rozwijanie swoich pasji i talentów w różnych dziedzinach
  • ponoszenie odpowiedzialności za przygotowywane materiały do pracy i przekazywane informacje.
  • projekt przeznaczony jest głównie dlauczniów szkół podstawowych,
  • projekt może być wykorzystany:

4. Adresaci:

• projekt przeznaczony jest głównie dlauczniów szkół podstawowych gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz całej społeczności lokalnej
  • projekt może być wykorzystany:
    - w czasie zajęć pozalekcyjnych
    - dla uatrakcyjnienia zajęć edukacyjnych, podczas których realizowane są zagadnienia dotyczące zrównoważonego rozwoju (np. geografia, biologia, przyroda, wiedza o społeczeństwie).

5. Cele wynikające z podstawy programowej:

•  Przyjmowanie postaw odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska oraz gotowości do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
  • Rozumienie znaczenia zachowania bioróżnorodności dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów. Rozbudzanie potrzeby działania na rzecz tworzenia zdrowego środowiska.
  • Rozumienie wzajemnych zależności występujących w środowisku przyrodniczym.
  • Rozumienie zależności człowieka od środowiska i wpływu człowieka na środowisko.
  • Przygotowanie do świadomego podejmowania decyzji, uwzględniających zarówno ciągłość funkcji przyrody i równowagi w środowisku, jak też potrzeby człowieka (rozwój zrównoważony).

6. Metody realizacji programu:

•  wycieczki i obserwacje terenowe,
  •  zajęcia warsztatowe,
  •   zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim, Parku Naukowo Technologicznym, w   Nadleśnictwie Gdańsk i innych placówkach     działających na rzecz oświaty ekologii,
  •  zapraszanie prelegentów z Ligi Ochrony Przyrody, Nadleśnictwa Gdańsk do szkół na spotkania OM LOP
  •  programowe Konkursy Międzyszkolne:

• Konkursy wiedzy dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich nt.:
  • Konkurs literacko-recytatorski dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich nt.: „Rośliny i zwierzęta ekosystemów lądowych”
  • Konkurs fotograficzny dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich nt. „Organizmy obce i inwazyjne ekosystemów lądowych Gdyni i okolic”
  • Konkurs na prezentację multimedialną dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich nt.:
  • Konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i gimnazjalnych nt.:

„Organizmy obce i inwazyjne ekosystemów lądowych”

„Bioróżnorodność Zatoki Gdańskiej”

„Organizmy inwazyjne ekosystemów lądowych. Przewodnik multimedialny młodego przyrodnika”

„Gatunki obce i inwazyjne w ekosystemach lądowych”.

Regulaminy konkursów i ich terminy dostępne są na stronach internetowych OM LOP w Gdyni i Zarządu Głównego LOP w Gdańsku.

Podsumowaniem realizacji projektu będzie konferencja przyrodnicza z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska nt. zorganizowana przez OM LOP w Gdyni oraz nauczycieli gdyńskich szkół.

Prezes Oddziału Miejskiego LOP w Gdyni
                                                   Izabela Niezgoda