IX Kartuski Targ Produktów Ekologicznych 2014

IMG 6293
27 września 2014 r. w Kartuzach (ul. Rynek) pod Patronatem Burmistrz Kartuz Mirosławy Lehman, Prezesa Agencji Rynku Rolnego Radosława Szatkowskiego, Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Aleksandra Mach, odbył się festyn rodzinny promujący rolnictwo ekologiczne.

 

Goście Targu mogli zakupić żywność ekologiczną pochodzącą z certyfikowanych gospodarstw Powiatu Kartuskiego, porozmawiać z rolnikami, którzy praktykują ten typ rolnictwa. Wystawcy przedstawiali metody produkcji ekologicznej oraz zalety jej wytworów. Podczas wywiadów z rolnikami, organizatorami i partnerami Targu poruszane były zagadnienia związane z zaletami tego typu gospodarowania (dla zdrowia i środowiska przyrodniczego), metodami produkcji ekologicznej, czy z problemami, z którymi borykają się rolnicy i przetwórcy ekologiczni.

Nie mogło również zabraknąć Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które proponowały pyszne ciasta, chleb ze smalcem i wiele innych smakołyków.

Poza urozmaiconą ofertą handlową organizatorzy zadbali również o część artystyczną programu. Na scenie swoje skecze zaprezentowały panie z KGW Hopy „Hopowianki", KGW Tokary oraz kilka piosenek ze swojego repertuaru zaśpiewała Pani Ania Brzeska. Do tańca podrywały także występy akordeonistów z zespołu „KRIS".

Zainteresowani korzystali z wiedzy i porad działaczy Ligi Ochrony Przyrody Okręgu w Gdańsku oraz pracowników Pomorskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Nowością w tym roku były konsultacje z dietetykiem Panią Natalią Rykowską z Instytutu Eligo.

Dla najmłodszych przygotowane były stoiska edukacyjne. Okazało się, że cieszyły się zainteresowaniem również i wśród dorosłych. Uczestnicy targu uczyli się wykorzystywania surowców wtórnych, a konkretnie makulatury do produkcji papieru czerpanego; poznawali tajniki lepienia z gliny, wyplatania tradycyjnych koszy oraz podglądali świat owadów i gadów, dowiadując się jak każdy z nas może przyczynić się do ochrony bioróżnorodności. Dzieci uczestniczyły także w licznych konkursach i quizach z nagrodami, poruszających tematykę odnawialnych źródeł energii, sieci NATURA 2000, segregacji odpadów, oszczędzania wody i rolnictwa.

Pracownicy PODR przeprowadzili konkurs "Ekologia w pigułce" dla uczestników Targu. Spośród wszystkich osób, które odpowiedziały prawidłowo na 3 pytania dotyczące rolnictwa ekologicznego wylosowano trzech laureatów.

Wkład i zaangażowanie wystawców w przygotowanie stoisk był ogromny, stąd aby docenić ich pracę przeprowadzony został konkurs na Najlepsze Stoisko Wystawiennicze. Do Jury konkursowego zaproszeni zostali przedstawiciele organizatorów i partnerów Targu. W kategorii gospodarstwo ekologiczne bezkonkurencyjnie zwyciężył Pan Marek Siebert z Żukowa, natomiast w kategorii Kół Gospodyń Wiejskich komisja konkursowa puchar przyznała KGW Warzenko z gminy Przodkowo.

 

Pragniemy w tym miejscu podziękować serdecznie za wsparcie finansowe, którego udzielili: Gmina Kartuzy, Powiat Kartuski, Nadleśnictwo Kartuzy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Dziękujemy serdecznie Współorganizatorom, Patronom, Partnerom, wolontariuszom i wszystkim życzliwym osobom za współpracę. Zaangażowanie tak wielu Instytucji i osób przyczyniło się do sukcesu imprezy.

 

Więcej informacji o rolnictwie ekologicznym - kliknij tutaj
Przykładowe gospodarstwa ekologiczne w Powiecie Kartuskim - kliknij tutaj
Plakat promujący Targ - kliknij tutaj

 

Galeria:

targ targ 1 targ 2 targ 3 targ 4 targ 5 targ 6 targ 7 targ 8 targ 9 targ 10 targ 11 targ 12 targ 13 targ 14 targ 15 targ 16 targ 17 targ 18 targ 19 targ 20 targ 21 targ 22 targ 23 targ 24 targ 25 targ 26 targ 27 targ 28 targ 29

stopka1

stopka2

 

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b