X Kartuski Targ Produktów Ekologicznych 2015

DSCF3763
26 września w Kartuzach (ul. Rynek) pod Patronatem Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, Prezesa Agencji Rynku Rolnego Radosława Szatkowskiego, Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Aleksandra Mach, odbył się festyn rodzinny promujący rolnictwo ekologiczne.

Goście Targu mogli zakupić żywność ekologiczną pochodzącą z certyfikowanych gospodarstw Powiatu Kartuskiego oraz porozmawiać z rolnikami, którzy praktykują ten typ rolnictwa. Wystawcy przedstawiali metody produkcji ekologicznej oraz zalety jej wytworów.
Podczas wywiadów z rolnikami, organizatorami i partnerami Targu poruszane były zagadnienia związane z zaletami tego typu gospodarowania czy metodami produkcji ekologicznej.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich prezentowały bogate dziedzictwo kulturowe regionu Kaszub przygotowując potrawy regionalne oraz domowe wypieki.

W nawiązaniu do hasła przewodniego "Chrońmy pożyteczne owady" na Targu pojawili się wystawcy sprzedający miód prosto z pasieki.

Poza urozmaiconą ofertą handlową organizatorzy zadbali również o część artystyczną programu. Na scenie pojawili się następujący artyści: Beata Sypion - uczestniczka Kaszubskiego Idola, Klaudia Kaczmarek oraz grupa Hubert. Nie można w tym miejscu pominąć Polskiej Farmy Ekologicznej "ECOFARM", która zaprezentowała na stoisku również występ muzyczny.

W czasie Kartuskiego Targu można było skorzystać z porad działaczy Ligi Ochrony Przyrody Okręgu w Gdańsku oraz pracowników Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Dietetyk z Instytutu Eligo również w tym roku udzielał konsultacji na temat zdrowego odżywiania. Nowością w tym roku były konsultacje z Kaszubskim Inkubatorem Przedsiębiorczości, który udzielał porad na temat skutecznej sprzedaży oraz promocji produktów ekologicznych, a któremu towarzyszył na stoisku Kaszubski Fundusz Przedsiębiorczości oraz Lary-BAR.

Dla najmłodszych przygotowane zostały Stoiska Edukacyjne, które cieszyły się również zainteresowaniem dorosłych uczestników Targu. Na stoiskach tych można było dowiedzieć się wiele informacji na temat pszczół, właściwości miodu, (hasło przewodnie X Kartuskiego Targu), zapoznać się z wykorzystaniem surowców wtórnych - makulatury do produkcji papieru czerpanego, obejrzeć wystawę bioróżnorodności świata owadów i gadów, uczestniczyć w warsztatach plastycznych oraz uczestniczyć w konkursach i quizach poruszających tematykę odnawialnych źródeł energii, sieci NATURA 2000 czy też rozpoznać zwierzęta, rośliny na podstawie zagadek.

Pracownicy PODR dla uczestników Targu przygotowali konkurs "Ekologia w pigułce". Spośród wszystkich osób, które odpowiedziały prawidłowo na 3 pytania dotyczące rolnictwa ekologicznego wylosowano zwycięzcę.

W czasie Targu przeprowadzony został konkurs na Najlepsze Stoisko Wystawiennicze w dwóch kategoriach: Wystawca Ekologiczny oraz Pozostali Wystawcy (Koła Gospodyń Wiejskich). Do jury konkursowego zostali zaproszeni przedstawiciele organizatorów oraz Partnerów. W kategorii Gospodarstwo Ekologiczne zwyciężyła Polska Farma Ekologiczna "ECOFARM". Natomiast w kategorii Pozostali Wystawcy zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Kolonia. Zwycięzcy otrzymali puchar z rąk Burmistrza Kartuz. Liga Ochrony Przyrody również przygotowała dla zwycięzców nagrody. W obu kategoriach nagrodzone zostały również 2 i 3 cie miejsca, które w kategorii Wystawca Ekologiczny zdobyli Marek i Alicja Szutenberg oraz Andrzej i Brygida Kąkol, natomiast w kategorii Pozostali Wystawcy KGW Łapino oraz KGW Paczewo.

Pragniemy w tym miejscu podziękować serdecznie za wsparcie finansowe, którego udzielili: Gmina Kartuzy, Powiat Kartuski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Nadleśnictwo Kartuzy

Dziękujemy serdecznie Współorganizatorom, Patronom, Partnerom, wolontariuszom i wszystkim życzliwym osobom za współpracę. Zaangażowanie tak wielu Instytucji i osób przyczyniło się do sukcesu imprezy.

 

Plakat Promujący Targ: kliknij tutaj

 

Galeria:

DSCF3758 DSCF3760 DSCF3768 DSCF3769 DSCF3770 DSCF3777 DSCF3778 DSCF3785 DSCF3787 DSCF3789 DSCF3794 DSCF3755 DSCF3780 5606fa9bc2213 osize933x0q70h217909 5606fab3c567d osize933x0q70h59d367 5606fd897de03 osize933x0q70h02ff4d

loga 1

 

 

 

 

 

 

loga na strone 2

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b