XII Kartuski Targ Produktów Ekologicznych 2017

IMAG0186
30 września 2017 roku w Kartuskim Parku im. Solidarności odbył się XII Kartuski Targ Produktów Ekologicznych. Główną ideą festynu pod hasłem "Bądź EKO - chroń przyrodę" było rozpowszechnienie rolnictwa i wyrobów ekologicznych. Wydarzenie to odbyło się pod patronatem Burmistrza Kartuz Pana Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego oraz Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pana Andrzeja Dolnego.

Jedną z wielu atrakcji tegorocznego Targu była możliwość zakupu produktów pochodzących z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych Powiatu Kartuskiego. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zadbały o klientów i gości wydarzenia, zachęcając do spróbowania domowych potraw oraz ciast. Podczas degustacji można było zasięgnąć różnych porad od wystawców ekologicznych towarów. Nie zabrakło opowiadań o pracy w gospodarstwach w których łączy sie produkcję najwyższej jakości żywności z dbałością o stan środowiska, ochroną bioróżnorodności i dobrostanem zwierząt.

Następną atrakcją tegorocznego festynu były występy muzyczne Zespołów Rubikon i Wox Cordis oraz niezastąpionych Pań z Kół Gospodyń Wiejskich. W tym roku wystąpiły Panie z KGW Kolonia i Warzenko, a całe przedsięwzięcie prowadził Pan Leszek Przewoski z Kartuskiego Centrum Kultury w Kartuzach. W trakcie trwania Targu pomocą służyli działacze Ligi Ochrony Przyrody Okręgu w Gdańsku, pracownicy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pracownicy Kaszubskiego Parku Kajobrazowego, Kaszubskiego Inkubatora Przedsiębiorczości wraz z Lary-BAR oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych BIOPOMORZE. Wsparcie oraz bezpłatne konsultacje na temat zdrowego odżywiania można było uzyskać od dietetyka z Instytutu Eligo.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska edukacyjne. Przygotowano je głównie z myślą o najmłodszych uczestniakch, jednak dorośli też chętnie brali udział w różnorodnych warsztatach. Jednym z nich były Warsztaty Papieru Czerpanego przygotowane przez Panią Reginę Białk (LOP Kościerzyna). Dla miłośników owadów oraz gadów przygotowano stanowisko przedstawiające dużą bioróżnorodność tych grup zwierząt. Espertem w tej dzidzienie była Pnia Anna Borowicz, która z checią odpowiadała na rożne pytania związane z życiem insektów czy gadów. Ciekawym stoiskiem rownież w obrębie owadów było pokazowe stoisko, całkowicie poświęcone pszczołom (PODR-Pszczoły). Pani Agnieszka Jereczek zadbała o to, aby uczestniczy mogli podziwiać różne kształty uli-główne miejsca życia pszczół. Działacze Ligi Ochorny Przyrody Okręgu w Gdańsku również przygotowali swoje stoisko z przeróżnymi grami edukacyjnymi mającymi na celu rozpowrzechnianie i poszerzanie wiedzy na tematy związane z segregacją odpadów, oszczędzaniem wody czy odnawialnymi źródłami energii. Propagowanie takich działań miało na celu uczenie dzieci dbania o środowisko i przyrodę zgodnie z naszym tegorocznym hasłem "Bądź EKO - chroń przyrodę". Zabawy animował Pan Wojciech Tysler.

Podczas trwania Targu ogłoszony został konkurs na Najlepsze Stoisko Wystawiennicze. Konkurs roztrzygany był w dwóch kategoriach. W pierwszej tj. Wystawca Ekologiczny po obradach jury, składającego się z organizatorów oraz Partnerów zwyciężyli Państwo Zofia i Ian Weiss, drugie miejsce zajęli Państwo Brygida i Andrzej Kąkol, trzecie miejscie natomiast otrzymali Państwo Edyta i Andrzej Klasa. Druga kategoria konkursu dotyczyła pozostałych wystawców Głównie Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwsze miejsce zajęły Panie z Kolonii, drugie miejsce Panie z Łapina, 3 miejsce natomiast otrzymały Panie ze Staniszewa. Oczywiście nie obyło się bez gratulacji, pucharu i nagród rzeczowych dla zwycięzców, które zostały ufundowane przez Burmistrza Kartuz. Liga Ochrony Przyrody przygotowała też nagrody-upominki dla zwycięzców jak i dla 2 i 3 miejsca w obu kategoriach.

Współorganizatorzy festynu Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego dla uczestników Targu również zaorganizował konkurs pod hasłem "Ekologia w pigułce". Aby wygrać należało prawidłowo odpowiedzieć na 3 pytania związane z rolnictwem ekologicznym. Wyłoniono 3 zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy.

Na tegorocznym Targu mieliśmy zaszczyt gościć:

- Podsekretarza Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi Warszawa, Pana Ryszarda Zarudzkiego

- Wicestarostę Kartuskiego, Pana Bogdana Łapę

- Wiceburmistrza Miasta i Gminy Kartuzy, Pana Wojciecha Jaworowskiego

- Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Panią Danutę Makowską

- Dyrektora Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukrutyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Pana Karola Narloch

- Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa w Kartuzach, Pana Stanisława Dudek

- Pomysłodawcę Kartuskiego Targu Ekologicznego, Członka Zarządu LOP Okręgu w Gdańsku, Panią Elżbietę Szyler

- przedstawiciela Powiatowej Izby Rolniczej, Pana Zygmunta Stromskiego

oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Kartuzy, Panią Olgę Goitowską i Pana Dariusza Las.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie i przybycie na XII Kartuski Targ Produktów Ekologicznych. Mamy nadzieję, że impreza ta pozostawiła niezapomniane wrażenia i już dziś zapraszamy do ponownego wzięcia udziału w przyszłym roku.

Serdeczne dziękujemy za finansowe wspracie, którego udzielili: Gmina Kartuzy, Powiat Kartuski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Nadleśnictwo Kartuzy.

Podziękowania składamy również Współorganizatorom, Patronom, Partnerom, wolontariuszom oraz instytucjom, za czynny udział w imprezie. Bez Państwa wsparcia Targ nie odniósłby takiego sukcesu. Dziękujemy!

Do zobaczenia za rok.

Plakat promujący Targ: kliknij tutaj

IMAG0106 IMAG0115 IMAG0121 IMAG0126 IMAG0128 IMAG0133 IMAG0136 IMAG0139 IMAG0141 IMAG0143 IMAG0147 IMAG0148 IMAG0154 IMAG0155 IMAG0159 IMAG0166 IMAG0170 IMAG0182 IMAG0197 IMAG0199

stopka 1