Bioróżnorodność Kartuz - Bioróżnorodność Kaszubskiego Ogrodu.

„Bioróżnorodność Kaszubskiego Ogrodu”. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. 1 WFOŚiGW do FB

 

W dniu 12.10 2022r odbyły się warsztaty na terenie Kaszubskiego Ogrodu w Kaszubskim Muzeum w Kartuzach. Zajęcia poprowadziła Edyta Słomczyńska z Fundacji CHLOROFEEL.

W ramach zadania zostały przeprowadzone warsztaty pt. „Bioróżnorodność Kaszubskiego Ogrodu”. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Warsztaty odbyły się na zasadzie „Zielonej Lekcji”. Poznawaliśmy tym razem Bioróżnorodność Kaszubskiego Ogrodu w praktyce tzw. metodą projektową.

Pogoda dopisała, młodzież wiedzę chłonęła z zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy.

Następnie przeszliśmy do intensywnych prac ogrodowych, które utrwalały wcześniej zdobytą wiedzę. Najważniejszy była radość z przebywania w ogrodzie. Dzięki różnorodności ogrodu pracowały wszystkie zmysły: węchu, dotyku, słuchu i smaku

 

 

 

 

W trakcie pierwszej części została wygłoszona pogadanka, w trakcie której poszukaliśmy odpowiedzi na pytania: Jak funkcjonuje ogród jesienią? Jak zatroszczyć się o zwierzęta w nim mieszkające? Jaką funkcje pełnią wybrane przykłady zwierząt i owadów w ogrodzie?

W ramach II części zajęliśmy się „Ogrodem pełnym warzyw i owoców”. W tej części warsztatów uczestnicy rozpoznawali kwiaty, zioła, krzewy, drzewa owocowe, warzywa i owoce. Następnie przeszliśmy do zbiorów. Z zebranych produktów wykonane zostały surówki pod okiem pracowników Muzeum.

Na koniec prac przygotowujących ogród do zimy, zajęliśmy się ziemią. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Jakie funkcje i znaczenie ma gleba w ogrodzie?

Na zakończenie warsztatów był czas na posmakowanie surówek z ogrodowych warzyw i jabłek. Przy pomocy Pana Tadeusza rozpaliliśmy ognisko, do którego zostały wrzucone wcześniej ziemniaki. Mieliśmy czas na podsumowanie zajęć, wymienienia się obserwacjami przyrodniczymi, na sformułowanie wniosków …

Znaleźliśmy również czas na podjęcie próby zdefiniowana roli człowieka w środowisku.

Tak ważnej chociażby w związku z kryzysem klimatycznym.

A dla nas organizatorów ważne również jest to, że uczestnicy mieli okazję do nawiązania osobistego kontaktu z przyrodą, co z pewnością poprawia nastrój oraz kondycję fizyczną.

To był super dzień - tak zostały podsumowane warsztaty przez uczestników.

11 3logo Wfoś

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b