Sprawozdanie z realizacji zadania "Odpady - nasz wspólny problem" dotowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Uczestnicy projektu:

-mieszkańcy powiatu kościerskiego

przedszkolaki, uczniowie różnych poziomów nauczania/

Szeroko pojęta edukacja ekologiczna realizowana była poprzez:

L.p.

Tytuł zadania

Opis zadania

Efekt rzeczowy (rezultat)

Efekt ekologiczny

1.

Przeprowadzenie

warsztatów i zajęć

Przeprowadzono cykl warsztatów i zajęć dla uczniów różnych poziomów nauczania  nauczyciel i opiekunów SK LOP  mieszkańców Kościerzyny, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, stowarzyszeń, organizacji itp.- WYKAZ SZKÓŁ W ZAŁĄCZENIU

. Konferencja dla dyr. szkół powiatu kościerskiego, kartuskiego, bytowskiego, człuchowskiego- przekazanie informacji nt. akcji sprzątania.

-Przeprowadzenie warsztatów:

-gospodarki odpadami,

-papieru czerpanego,

-zanieczyszczenie powietrza,

Zakupiono materiały biurowe w celu przygotowania  materiałów dydaktycznych. T. Preis przekazała informacje nt. gospodarki odpadami, organizacji Akcji Sprzątania Świata Polska 2010. Uczestnikom warsztatów i konferencji  przekazano materiały informacyjne dotyczące  akcji sprzątania: plakaty, zakładki i plany lekcji nt. organizacji akcji segregacji odpadów, recyklingu,

T. Preis przeprowadziła  warsztaty z gospodarki odpadami pt. „Odpady  nasz  wspólny problem”

Przekazano informację nt. gospodarki odpadami, omówiono wybrane przepisy prawa  między innymi Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości na terenie gmin.                                                                                                                                                                     Przeprowadzono                                      akcję sprzątania świata, przygotowano działania pod względem logistycznym, zinwentaryzowano dzikie wysypiska śmieci – 11. Promowano recykling i segregację odpadów (szkło, papier, makulatura, metal, plastik), podczas akcji przeprowadzono działania praktyczne - segregowanie odpadów. Promowano nabywanie towarów wyprodukowanych z materiałów pochodzących z recyklingu, wielokrotne wykorzystywanie  opakowań, propagowanie mądrej konsumpcji, która ogranicza ilość zużywanych opakowań.

Przekazano informację nt. kompostowania, przeprowadzanie konkursów ekologicznych nt. minimalizacji ilości wytworzonych odpadów, przekazanie informatora „jak segregujemy”, „Na przekór śmieciom”, zakładek , planów lekcji. Realizacja projektu przyczyniła się do zmiany sposobu postępowania z odpadami. Wpłynęła na wzrost świadomości w zakresie selektywnej zbiórki odpadów . Odpady wrzucane są do odpowiednich pojemników, a tym samym nie są spalane, co w znaczny sposób wpłynęło  na poprawę jakości powietrza w mieście Kościerzyna.

2

Zakup worków, rękawic, toreb bawełnianych dla uczestników projektu i Akcji Sprzątania Świata

W akcji udział brały prawie wszystkie szkoły podstawowe, gimnazjalne, ponad gimnazjalne powiatu kościerskiego oraz bardzo liczna rzesza dyrektorzy  szkół, nauczyciele, opiekunowie szkolnych kół \Ligi Ochrony Przyrody.

Gmina Miejska Kościerzyna - 1459

Gmina Dziemiany – 769 uczniów

Gmina Kościerzyna – 1291 uczniów

Gmina Stara Kiszewa – 510 uczniów

Gmina Lipusz – 210 uczniów

Gmina Karsin – 510

Rodzaj śmieci : butelki plastikowe, szklane, folie, puszki, papier, wiadra, worki po nawozach, szmaty, druty, plandeka, opony, regał, kanapa, przewody, łóżko, tłumik, części samochodowe. Wszystkie  śmieci zostały wywiezione przez specjalistyczne firmy.

Zakup worków, rękawic, dla uczestników projektu i Akcji Sprzątania Świata

Przeprowadzono akcję porządkową -„Akcja sprzątania świata – Polska 2010”.

1. Głównym celem akcji była publiczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności do selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu. Wszystkim pracom porządkowym towarzyszyły działania edukacyjne skierowane do uczestników akcji, i do pozostałych członków lokalnych społeczności. Wzorowo przebiegała aktywizacja i integracja młodzieży. Powszechne zaangażowanie w edukację ekologiczną i masową realizację działań skierowanych do całej społeczności (nie tylko do uczestników ”Sprzątania”) świadczy o olbrzymim i wciąż rosnącym potencjale edukacyjnym i promocyjnym.

2. Młodzież uczestnicząca w Akcji Porządkowej miała okazję zaobserwować skalę zagrożenia jakim są góry śmieci pozostawione w różnych miejscach. Młodzież uczestnicząc aktywnie w akcji porządkowania będzie dbała o zachowanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych terenu Kaszub oraz zapobiegała degradacji tych cennych przyrodniczo terenów, a tym samym poprzez swoje działania przyczyni się do poprawy czystości i estetyki terenu powiatu kościerskiego.

3.

Wywóz odpadów

W ramach realizowanego zadania „Odpady nasz wspólny problem” współpracowano z samorządami, ,które na własny koszt  zorganizowały wywóz odpadów

Samorządy pokryły koszta związane z wywozem odpadów

4.

Zakup toreb bawełnianych

Zakupiono 200 toreb

W trakcie warsztatów  i  zajęć oraz w przekazywanych mieszkańcom informacjach podkreślano wparcie sponsorów, w tym szczególnie W F O Ś i GW w Gdańsku.

O ŚIĄGNIĘTO ZAMIERZONE CELE .

Wzrosła świadomość ekologiczna dzieci i młodzieży oraz mieszkańców  pow. kościerskiego.