Sprawozdanie z realizacji zadania "Aktywna edukacja ekologiczna i informacja dotycząca środowiska w Gminie Miejskiej Kościerzyna" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku

Umowa Nr WFOŚ/D/44/2010

1.pkt. harmonogramu Organizacja konkursów i akcji plenerowych „Powitanie wiosny” i „Dzień Ziemi”

W „Powitaniu wiosny” uczestniczyło 700 uczniów ze szkół różnego typu powiatu kościerskiego. Imprezę, której celem było zapoznanie młodzieży z tradycjami, połączono z warsztatami ekologicznymi, które prowadzili specjaliści: ornitolog, chiropterolog, botanik, leśnik oraz  etnolog.

„Dzień Ziemi” pod hasłem „Bioróżnorodność wokół nas, różnorodność w nas” tradycyjnie rozpoczął korowód dzieci i młodzieży w strojach ekologicznych ulicami Kościerzyny. W Ogródku Jordanowskim przy Urzędzie Miasta gdzie,

ü       przeprowadzono konkursy ekologiczne  nt. bioróżnorodności, minimalizacji ilości odpadów, segregacji i recyklingu, konkursy zręcznościowe

ü       wystawę na temat gospodarki odpadami „Czy wiesz czym palisz?” oraz na temat skutków wypalania traw, a także wystawy plastycznych prac konkursowych.

Ponadto w ramach projektu odbyło się:

ü       badanie wody wybranych jezior – młodzież z różnych typów szkół,

ü       oczyszczanie dna jeziora Gałęźne – płetwonurkowie.

W realizacji zadnia pomagali: Powiatowa Komenda Straży Pożarnej – zapewnienie bezpieczeństwa płetwonurków, Powiatowa Policji i Straż Miejska czuwały nad bezpieczeństwem młodzieży podczas imprezy. W festynie uczestniczyło ok.  1300 uczniów, przedstawiciele samorządów, instytucji powiatowych, nadleśnictw oraz mieszkańcy.

2. pkt. harmonogramu Organizacja XVII Sejmiku Ekologicznego i konferencji terenowej

XVII Sejmik Ekologiczny pn. „Kaszubskie jeziora, kaszubski las, Kaszuby, Kaszuby wołają nas” odbył się w maju w Centrum Kultury Kaszubskiej w Kościerzynie.

W sejmiku uczestniczyło ok. 200 uczniów reprezentujących szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne powiatu kościerskiego. Celem sejmiku było krzewienie wartości przyrodniczych, regionalnych, kulturowych, krajobrazowych Kaszub. Młodzież przygotowała stoiska prezentujące walory regionalne Kaszub, ulotki promujące region oraz prezentacje multimedialne.

W październiku  odbyła się konferencja wyjazdowa dla nauczycieli, opiekunów Szkolnych Kół LOP i leśników . Przejazd odbył się na trasie: Charzykowy – ścieżka dydaktyczna PN Bory Tucholskie – Funka – Bachorze – Małe Swornegacie, Chociński Młyn – Drzewicz – Asmus – Rezerwat Przyrody Jezioro Nasionek  - Laska – Dolina Rzeki Kulawy – Widno – Leśno. Przewodnikami na konferencji byli pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Zarządu Parków Krajobrazowych, którzy omówili tematykę związaną z obszarami Natura 2000.

3. pkt. harmonogramu Uzupełnienie ścieżki edukacyjnej przy ośrodku „Strzelnica”

W ramach zadania uzupełniono ścieżkę o 5 tablic edukacyjnych:

- od ziarenka do bochenka,

- dekalog młodego ekologa,

- grzyby jadalne i trujące,

- czasowy rozkład śmieci w lesie,

- rośliny chronione runa leśnego i podszytu.

Ścieżka jest miejscem prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Stanowi źródło informacji dla mieszkańców na temat walorów przyrodniczych i krajobrazowych Strzelnicy. Ścieżka jest licznie  odwiedzana przez mieszkańców i turystów.

4. pkt. harmonogramu Organizacja zajęć w Ekologicznej Izbie Edukacyjnej.

W Izbie Edukacyjnej odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży szkół wszystkich typów z terenu powiatu kościerskiego oraz zajęcia dla mieszkańców Kościerzyny, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i organizacji pozarządowych.

Zajęcia stacjonarne to:

- warsztaty papieru czerpanego ( 1900 uczestników),

- warsztaty na temat gospodarki odpadami ( 1660 uczestników),

- warsztaty na temat odnawialnych źródeł energii ( 1000 uczestników),

- pogadanki i prelekcje o tematyce dostosowanej do zapotrzebowania szkół.

Oprócz zajęć stacjonarnych w Izba prowadzi zajęcia terenowe na ścieżce dydaktycznej „Strzelnica”.

W roku sprawozdawczym wyposażenie izby uzupełniono o kserokopiarkę.

Zadanie pod nazwą „Aktywna edukacja ekologiczna i informacja dotycząca środowiska na terenie Gminy Miejskiej Kościerzyna” realizowano we współpracy z Partnerami, którymi byli Gmina Miejska Kościerzyna, Starostwo Powiatowe Kościerzyna i Nadleśnictwo Kościerzyna. Partnerzy dofinansowali zadanie, zakupując nagrody i materiały niezbędne do realizacji przedsięwzięcia (1 i 2 pkt. harmonogramu) oraz wnieśli istotny wkład w rozbudowę ścieżki edukacyjnej „Strzelnica” .