Sprawozdanie z realizowanego zadania pt. „Odpady nasz wspólny problem – cztery kolory recyklingu” w ramach umowy z WFOŚiGW w Gdańsku

W ramach projektu przeprowadzono warsztaty i zajęcia dla uczniów różnych poziomów nauczania, nauczycieli i opiekunów SK LOP, mieszkańców Kościerzyny, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, stowarzyszeń, organizacji:

- warsztaty nt. gospodarki odpadami,

- warsztaty nt. papieru czerpanego,

- warsztaty nt. zanieczyszczenie powietrza,

- zorganizowano akcję sprzątania świata i festyn ekologiczny m.in. dla osób niepełnosprawnych.

Hasło przewodnie tegorocznej akcji sprzątania ŚWIATA brzmiało „LASY TO ŻYCIE – CHROŃMY JE”.

Już po raz osiemnasty przystąpiliśmy do wspólnego działania dla dobra środowiska i korzyści ludzi.

Celem akcji była likwidacja dzikich wysypisk niszczących obszary leśne, racjonalna gospodarka odpadami, organizowanie kampanii informacyjnej dotyczącej poszanowania zasobów naturalnych w szczególności wody, surowców naturalnych, oszczędzanie energii elektrycznej

Rok 2011 to Międzynarodowy Rok Lasów dlatego bardziej niż kiedykolwiek zwróciliśmy uwagę na ochronę lasów i ich rolę w życiu człowieka.

W akcji wzięły udział wszystkie szkoły powiatu kościerskiego,(uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedszkola), Nadleśnictwo Kościerzyna i Lipusz, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, samorządy, firmy i instytucje. Po raz pierwszy bardzo aktywnie włączyły się władze gminy Kościerzyna. Zakład Komunalny Gminy Kościerzyna wywiózł nieodpłatnie śmieci na składowisko w Gostomiu. To pierwsza tak udana akcja z zaangażowaniem wszystkich samorządów powiatu kościerskiego. Uczniowie dzielnie zbierali dowody bezmyślności wielu mieszkańców naszego powiatu i osób przebywających tylko krótką chwilę - turystów, podróżnych. Wierzę, że przeprowadzona akcja przyniesie długofalowe efekty, szczególnie poszerzy wiedzę i podniesie świadomość ochrony najbliższego środowiska.

Przykładowe zdjęcia:

Warsztaty nt. gospodarki odpadami