Światowy Dzień Ziemi w Kościerzynie 2012

Relacja z wydarzenia

Impreza pod patronatem
burmistrza Miasta Kościerzyny
i Starosty Powiatu Kościerskiego.
Organizatorzy - Zarząd Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody w Kościerzynie, Centrum Kultury i Sportu, Urząd Miasta Kościerzyna, Starostwo Kościerskie, Nadleśnictwo Kościerzyna i Lipusz i Dziennik Bałtycki, który zorganizował akcję "Drzewko za makulaturę"

W dniu 20.04.2012 r. po raz 19 obchodziliśmy Święto Ziemi w Kościerzynie. Każdego roku obchody Dnia Ziemi koncentrują się wokół jednego, ważnego dla naszej Planety problemu.

Hasło przewodnie w roku 2012 to "DOBRA ENERGIA DLA WSZYSTKICH". Uczestnicy przygotowali przebrania i scenki o tej tematyce. Bezkonkurencyjny był Zespół Szkół w Starych Polaszkach. Obchody Światowego Dnia Ziemi polegają na corocznym spotkaniu przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, mieszkańców powiatu kościerskiego, władz samorządowych, instytucji, firm, nadleśnictw, stowarzyszeń.
Barwny korowód MARSZ ZIEMI dzieci i młodzieży w strojach ekologicznych ulicami miasta Kościerzyna przemaszerował do Ogródka Jordanowskiego, gdzie odbył się FESTYN EKOLOGICZNY.

Uczniowie mogli wziąć udział w wielu warsztatach, grach, prezentacjach, konkursach przy różnych stanowiskach - Nadleśnictwo Kościerzyna i Lipusz ekosystem lasu, konkursy, gry, zabawy KOS-EKO - woda, ścieki - oczyszczanie, ćwiczenia z mikroskopem, SANEPID - wpływ zanieczyszczeń powietrza, zdrowa żywność, Policja - bezpieczeństwo, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - n/t uzależnień i przemocy w rodzinie skierowanej do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, Gimnazjum i Zespół Kształcenia i Wychowania z Dziemian - badanie wody i odnawialne źródła energii, inne warsztaty to "przez glinę do poznania Kaszub, kwiaty z bibuły. koszyki z gazet, układanie puzzli ekologicznych ,minimalizacja objętości odpadów itp.

Zorganizowano wystawy na temat odnawialnych źródeł energii, gospodarki odpadami, segregacja odpadów, odzysk surowców wtórnych, odpady biodegradalne, kompostowanie, czy wiesz czym palisz?, zanieczyszczenie powietrza w powiecie kościerskim. Leśnicy z Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz przygotowali konkurs sprawnościowy.
Organizacja Światowego Dnia Ziemi ma na celu wskazanie zagrożeń na jakie narażona jest Nasza Matka Ziemia, propagowanie zachowań ekologicznych i prozdrowotnych. Adresujemy go przede wszystkim do dzieci i młodzieży. To oni za parę lat będą podejmować decyzje dotyczące ochrony środowiska naturalnego.
Jednym z nadrzędnych problemów współczesnego świata jest zjawisko dewastacji środowiska naturalnego. Człowiek bezmyślnie eksploatuje bogactwa przyrody, co pociąga za sobą katastrofalne skutki. Wymieranie wielu gatunków roślin i zwierząt, erozja gleb, pustynnienie krajobrazów. Masowe pojawienie się szkodników, efekt cieplarniany, smog nie mogą pozostać niezauważalne.

Sponsorzy : Miasto Kościerzyna, Starostwo Kościerskie, Liga Ochrony Przyrody w Gdańsku, Nadleśnictwo Kościerzyna i Lipusz, Zielona Brama w Przywidzu, Gmina Kościerzyna, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

fotorelacja z wydarzenia: kliknij tutaj

Dzień Ziemi został zrealizowany w ramach zadania "Z dziedzictwem przyrodniczym za pan brat. Kontynuacja aktywnej edukacji ekologicznej i informacji dotyczącej ochrony przyrody" dofinansowanego przez WFOŚiGW

dofinansowano_przez_wfos