Sprawozdanie z XIX Sejmiku Ekologicznego w Kościerzynie

sejmik5pt. "2012 Rokiem Krajobrazów Pomorza" i "Ekosystem Lasu"
który odbył się 22 maja 2012 r.
w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie

Od 19 lat na terenie powiatu kościerskiego Zarząd Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody w Kościerzynie organizuje sejmiki ekologiczne. Tegoroczny sejmik został zorganizowany w Zespole Szkół Publicznych Nr 2 w Kościerzynie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Celem XIX Sejmiku Ekologicznego pod hasłem "2012 ROK KRAJOBRAZÓW POMORZA" I "EKOSYSTEM LASU" było:

- zwrócenie uwagi na bogactwo i zróżnicowanie krajobrazowe Pomorza;

- rozwijanie wrażliwości na otaczającą przestrzeń oraz pogłębienie wiedzy na temat najbliższego krajobrazu, zabytków i architektury regionalnej;

- zainteresowanie młodzieży ochroną lokalnego krajobrazu;

- kształtowanie postaw proekologicznych.

Podczas sejmiku przedstawiciele poszczególnych szkół zaprezentowali swoje prace wykonane w ramach konkursu fotograficznego - rejestracja krajobrazów Pomorza, powiatu kościerskiego, gminy, miejscowości i konkursów plastycznych - krajobraz Pomorza, powiatu, gminy i przedstawiciel ekosystemu lasu.

Następnie uczestnicy XIX Sejmiku Ekologicznego obejrzeli najlepsze prezentacje multimedialne pt. " 2012 ROK KRAJOBRAZÓW POMORZA" przedstawiające bogactwo różnorodności krajobrazowej Pomorza, zabytki oraz architekturę regionalną w różnym wymiarze. Na zakończenie sejmiku wręczono nagrody i podziękowania dla uczniów oraz ich opiekunów za piękne prace konkursowe, prezentacje multimedialne i aktywny udział w organizacji sejmiku.

Organizowane od XIX lat Sejmiki Ekologiczne są idealną formą szerzenia świadomości ekologicznej młodzieży i dorosłych. Należy podkreślić wysoki poziom merytoryczny przygotowanych prezentacji multimedialnych popartych wieloma działaniami młodzieży i prac plastycznych wykonanych rożnymi technikami. Wszystkie prace zasługiwały na nagrody i wyróżnienia. Na bazie wykonanych prac uczniów przygotowano wystawę pt. „ 2012 ROK KRAJOBRAZÓW POMORZA”, którą będziemy wystawiali w różnych instytucjach, placówkach oświatowych i samorządowych powiatu.

Głównymi organizatorami XIX Sejmiku Ekologicznego byli Zarząd Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody, Zespół Szkół Publicznych nr 2 i Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie.

Zarząd Powiatowy LOP w Kościerzynie serdecznie dziękuje Dyrekcji, opiekunkom SK LOP, nauczycielom i pracownikom ZSP Nr 2 w Kościerzynie za ogromne zaangażowanie w organizacji XIX Sejmiku Ekologicznego. Podziękowania składamy również wszystkim opiekunom Szkolnych Kół LOP i nauczycielom w powiecie kościerskim, którzy w imię nowoczesnego spojrzenia na edukację poświęcili swój czas, wiedzę i umiejętności w celu przygotowania młodzieży do zaprezentowania swoich osiągnięć na XIX Sejmiku Ekologicznym.

Imprezę zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu: ZSP Nr 2 w Kościerzynie, Gminy Miejskiej Kościerzyna, Powiatu Kościerskiego, Centrum Kultury i Sportu w Kościerzynie, WFOŚ i GW w Gdańsku, Nadleśnictwa Kościerzyna, Pana Jacka Knitter - Firma Maja, Panów Bernarda i Jacka Jarzębińskich, PKO BP , LOP Zarząd Okręgu w Gdańsku.

Pobierz sprawozdanie w formacie pdf - kliknij tutaj

Sejmik został zrealizowany w ramach zadania "Z dziedzictwem przyrodniczym za pan brat. Kontynuacja aktywnej edukacji ekologicznej i informacji dotyczącej ochrony przyrody" dofinansowanego przez WFOŚiGW

dofinansowano_przez_wfos