XX Dnień Ziemi w Kościerzynie 2013

dzien_ziemi_2013 23

Dzień ziemi 2013 w Kościerzynie obchodzono pod hasłem ,,ELEKTROODPADY - DOBRE RADY", "Cztery kolory recyklingu" i "Czy wiesz czym palisz?". W imprezie wzięło udział około 1300 uczniów z 49 szkół i przedszkoli z terenu powiatu kościerskiego.

Jak co roku impreza rozpoczęła się wspólnym barwnym korowodem spod Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie, skąd uczestnicy przy udziale Orkiestry Dętej Begama, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej przemaszerowali do Ogródka Jordanowskiego przy Urzędzie Miasta Kościerzyna, gdzie odbył się Festyn Ekologiczny. Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji. Tańce i pieśni kaszubskie w wykonaniu przedszkolaków z TĘCZOWEJ TRÓJECZKI. Uczniowie z Zespołu Szkół w Starych Polaszkach i Skorzewie przedstawili scenki ekologiczne, które miały różną formę w zależności od pomysłów uczniów: były humorystyczne, zabawowe a zarazem edukacyjne (związane z tematyką tegorocznych obchodów). Wystąpienia uświadomiły dzieciom, młodzieży i dorosłym jak należy postępować z odpadami, jakie zagrożenie niesie spalanie śmieci w przydomowych paleniskach i jakie zagrożenie niesie za sobą rabunkowa eksploatacja zasobów Ziemi, że człowiek jest cząstką bioróżnorodności i ma na nią ogromny wpływ. Każdy kto chciał mógł wzbogacić swoją wiedzę oraz brać udział w różnorodnych warsztatach i konkursach na scenie głównej i stoiskach przygotowanych przez LOP, dorosłych członków LOP, Kościerski Dom Kultury, Nadleśnictwo Kościerzyna, Nadleśnictwo Lipusz, Sanepid, KOS - EKO, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dzieci i młodzież bardzo chętnie odwiedzały stoiska leśników i zapoznawały się ze specyfiką obszarów leśnych i brały udział w konkursach. ZSP nr 1 w Kościerzynie przeprowadził badanie wody rzeki Bibrowej, z czwartego pkt. poboru i Jeziora Gałęźnego. Uczestnicy imprezy mieli także okazję by nauczyć się tego jak czerpać papier lub w jaki sposób można wykorzystać makulaturę - koszyki z gazet, kwiaty z bibuły, mogli poznać właściwości gleby - gliny.

Podczas imprezy podsumowano projekt pn. Tajemnice jeziora Gałęźnego, który był realizowany przez SK LOP w ZSP NR 1 op. Kazimiera Lidke w ramach konkursu ogłoszonego przez WFOŚiGW w Gdańsku.

W taki sposób świętowano jubileuszowy, dwudziesty Dzień Ziemi w Kościerzynie.

Fotorelacja z wydarzenie - kliknij tutaj

XX Dzień Ziemi w Kościerzynie zorganizowany został w ramach zadania „Edukacja Ekologiczna realizowana przez Ligę Ochrony Przyrody w województwie pomorskim w 2013 r."

dofinansowane_wfosigw