Młode pokolenie sadzi las 2013

p1120986

W dniach 6 i 7 maja bieżącego roku dzieci i młodzież z kościerskich i okolicznych szkół przyjęły zaproszenie leśników z Nadleśnictwa Kościerzyna do akcji sadzenia lasu.

Na teren leśnictw Strzelnica oraz Wierzysko tłumnie zawitało młode pokolenie, które jak się potem okazało nie miało jeszcze okazji poznać tej niełatwej pracy.
Przywitani przez Nadleśniczego Jerzego Borzyszkowskiego pod opieką leśników uczniowie ze szkół z Kościerzyny, Nowej Karczmy oraz Starej Kiszewy ruszyli w las. Podzieleni na grupy mieli okazję pospacerować po okolicy dowiadując się wiele o przyrodzie i pracy leśników oraz co było głównym celem spotkania posadzić własny „kawałek lasu". A do posadzenia przeznaczyliśmy nie byle co, przygotowano bowiem sadzonki długowiecznych dębów i buków. Leśnicy, którzy licznie przybyli na to spotkanie pokazali jak należy wykonać jamkę szpadlem, w jakiej odległości sadzić młode drzewka oraz jak posadzić aby mieć gwarancję, że sadzonka się przyjmie.
Dla większości uczestników akcji, była to pierwsza w życiu okazja sadzenia drzewek. Jak się okazało, z pozoru trudna i wymagająca praca, przerodziła się w doskonałą formę zajęć ekologicznych.
Aby zregenerować siły i porozmawiać na „leśne tematy" wszyscy uczestnicy przespacerowali się do miejsc, w których leśnicy przygotowali ogniska z poczęstunkiem. W poniedziałek były to zawsze gościnne progi Centrum Kultury Kaszubskiej w Kościerzynie, którego celem jest przywrócenie do dawnej świetności sztuki ludowej Kaszub, we wtorek zaś wszyscy spotkali się obiekcie będącym elementem ścieżki edukacyjnej w leśnictwie Debrzyno. Był to czas na odpoczynek, kiełbaskę z ogniska oraz podsumowanie zajęć w terenie.
Okazało się, że inicjatywa kościerskich leśników okazała się trafiona, uczniowie oraz ich opiekunowie byli zadowoleni z wykonania satysfakcjonującej pracy oraz pożytecznie spędzonego wolnego czasu.
Do akcji chętnie włączyli się członkowie Oddziału Powiatowego LOP w Kościerzynie.

p1120929 p1120932 p1120975 p1130004 p1130008 p1130021