XX Sejmik Ekologiczy w Kościerzynie 2013

p1260154XX - jubileuszowy Sejmik odbył się pod hasłem "2013 Rokiem Jezior Pomorza"

Zorganizowano go w malowniczo usytuowanym miejscu w Kościerzynie w Centrum Kultury Kaszubskiej w Strzelnicy.

W sejmiku uczestniczyły szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z powiatu kościerskiego, wśród nich reprezentacja ZSP NR1 w Kościerzynie i Gimnazjum w Dziemianach, którzy brali udział w projekcie "CZYSTE JEZIORA - NASZA SPRAWA " ogłoszony przez WFOŚ i GW w Gdańsku.

Celem XX Sejmiku Ekologicznego było:
- poznanie flory i fauny jezior kaszubskich,
- poznanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych powiatu kościerskiego,
- propagowanie wiedzy przyrodniczej,
- dostrzeganie zależności między człowiekiem, a otaczającym go środowiskiem,
- poznanie osobliwości przyrodniczych powiatu kościerskiego ,
- propagowanie działań człowieka dla dobra środowiska naturalnego, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- zagrożenia najbliższego środowiska.

W ramach sejmiku bardzo dużo można było się dowiedzieć o jeziorach kaszubskich, młodzież przygotowała różne prace konkursowe: fotograficzne, prezentacje multimedialne, stoiska prezentującego walory przyrodnicze, regionalne, krajobrazowe, powiatu kościerskiego.
Uczniowie którzy najlepiej zaprezentowali swoje prace zostali nagrodzeni.
Podczas sejmiku również młodzież wytypowała najładniejszą prezentację multimedialną, a była to prezentacja uczniów z GIMNAZJUM Z WIELA.

Na pełne uznania zasługuje ogrom pracy włożonej w przygotowanie prac konkursowych. Wniesienie przez młodzież biorącą udział w XX Sejmiku Ekologicznym cegiełki wiedzy na temat jezior kaszubskich z terenu powiatu kościerskiego jest na pewno źródłem niemałej satysfakcji. Zadaniem edukacji ekologicznej jest przekazywanie i zdobywanie wiedzy o przyrodzie i jej ochronie. Sejmik Ekologiczny jest doskonałym przykładem takich działań. To od 20 lat Liga Ochrony Przyrody organizuje takie przedsięwzięcia. Podjęta przez Zarząd Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody inicjatywa organizacji sejmików ma ogromne znaczenie dla popularyzacji takich ważnych w obecnym skomputeryzowanym świecie postaw proekologicznych.

Prezes OP LOP w Kościerzynie
Teresa Preis

Organizatorzy:
logo_lop_male koscierski_dom_kultury rdlp herb_powiatu_koscierskiego-zmniejszony herb miasta_koscierzyna
Oddział Powiatowy LOP w Kościerzynie Kościerski Dom Kultury Nadleśnictwo Kościerzyna Starostwo Powiatu Kościerskiego Urząd Miasta Kościerzyna

XX Sejmik Ekologiczny w Kościerzynie zorganizowany został w ramach zadania „Edukacja Ekologiczna realizowana przez Ligę Ochrony Przyrody w województwie pomorskim w 2013 r."

dofinansowane_wfosigw

Fotorelacja z wydarzenia:

p1260138 p1260144 p1260158 p1260139 p1260131 p1260163 p1260140 p1260159 p1260132