Konferencja terenowa "Park Krajobrazowy Dolina Słupi" 2013

p1260546

W dniu 15 czerwca 2013 r. odbyła się konferencja terenowa dla opiekunów Szkolnych Kół LOP oraz leśników Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz.

W Kolczygłowach spotkaliśmy się z panem Andrzejem Grzybowskim pracownikiem PK Dolina Słupi, który był naszym przewodnikiem i przeprowadził z nami zajęcia i warsztaty.

W PROGRAMIE:
1. Pierwszym pkt. był SZLAK ELEKTROWNI WODNYCH obejmującym 5 zespołów, z których 3 położone są na obszarze Parku: Gałąźnia Mała, Konradowo i Krzynia. Elektrowniom towarzyszą kanały, jazy, sztolnie, syfony i rurociągi. Całość tworzy unikatowy w skali Europy system, który jest profesjonalnie oznakowany i przygotowany do obsługi turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej.
2. Spacer po Słupsku nad rzekę Słupię - przepławka i zapoznanie się z ciekawymi projektami zrealizowanymi przez pracowników Parku. Na terenie Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi" i jego otuliny zrealizowano wiele projektów czynnej ochrony przyrody. Wśród nich znalazły się: ochrona naturalnego tarła łososia atlantyckiego i troci wędrownej w dorzeczu Słupi, płazów i ich godowisk, ptaków, nietoperzy oraz mokradeł.
3. MULTIMEDIALNA SALA DYDAKTYCZNA - mogliśmy zobaczyć model rzeki z zamontowaną makietą elektrowni wodnej i przepławki. Ciekawostką jest diorama przedstawiająca tarło ryb łososiowatych z trzema wypreparowanymi okazami troci wędrownej na gnieździe tarłowym, akwarium, w którym żyją gatunki charakterystyczne dla Parku. Bardzo ciekawe były zajęcia i prezentacja multimedialna przedstawiona przez pana Andrzeja Grzybowskiego.
4. ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE M.IN. W ORZECHOWIE KOŁO SŁUPSKA - poznanie najcenniejszych wartości przyrodniczych: jeziora lobeliowe, flora, fauna, nieleśne zbiorowiska roślinne, rezerwaty przyrody.
5. WIEŻA WIDOKOWA (sfinansowana przez EKOFUNDUSZ).
6. SPACER BRZEGIEM MORZA w kierunku portu.
7. PLAŻA ZACHODNIA w Ustce.
8. DOLINA CHARLOTTY MINI ZOO z żubrami i innymi ciekawymi okazami ptaków, ssaków, gadów, płazów itp.

Konferencja terenowa zorganizowana została w ramach zadania „Edukacja Ekologiczna realizowana przez Ligę Ochrony Przyrody w województwie pomorskim w 2013 r."
dofinansowane_wfosigw

p1260590 p1260593 p1260605 p1260597 p1260599 p1260594 p1260565