Konferencja terenowa "Środowisko przyrodnicze Pobrzeża Kaszubskiego" 2014

P1080078
W dniu 14 czerwca 2014 r. odbyła się konferencja terenowa dla opiekunów Szkolnych Kół LOP z Powiatu Kościerskiego i leśników z Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz.

Celem konferencji było poznanie środowiska przyrodniczego Pobrzeża Kaszubskiego, a także poznanie głównych typów wybrzeża, form ochrony brzegu Bałtyku oraz formy ochrony przyrody w Nadmorskim Parku Krajobrazowym.

Pierwszym punktem wyprawy był Pałac w Rzucewie zwany "Zamkiem Jana III Sobieskiego", do którego prowadzi piękna, czterorzędowa, długa na 1000 kroków aleja lipowa. Dodatkową atrakcją niedaleko pałacu był Park Kulturowy Rzucewo Osada Łowców Fok. Uczestnicy zapoznali się z początkami osadnictwa na Ziemi Puckiej.

Następnie we Władysławowie przedstawione zostały różne typy roślinności wybrzeża, pradolin i kęp. W Ocean Parku we Władysławowie, który powstał przez zagospodarowanie terenów po miejscach kopalni żwirów, uczestnicy poznali przedstawicieli fauny mórz i oceanów z różnych stref klimatycznych przedstawionych w skali 1:1. Znajduje się tam największa w Europie wystawa ręcznie rzeźbionych w drewnie ryb słodkowodnych. O roli owadów we współczesnym świecie dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania wystawy - motyli i innych owadów.

Natomiast w Chłapowie bursztynnik przeprowadził zajęcia z paleogeografii (nauki rozpoznawania bursztynu, jego historia, właściwościach i intruzjach zawartych w bursztynie).

W Jastrzębiej Górze omówiona została budowa geologiczną czynnego osuwiska.

Konferencja terenowa zorganizowana została w ramach zadania „Edukacja Ekologiczna realizowana przez Ligę Ochrony Przyrody w województwie pomorskim w 2014 r."
dofinansowane_wfosigw