Obchody Dnia Wiosny w Kościerzynie 2015

Dzień Wiosny 003
WIOSNA to niecierpliwie wyczekiwana pora roku, można zaobserwować wielkie ożywienie w świecie przyrody, słońce przyświeca coraz mocniej, świat zwierzęcy budzi się gromadnie do życia, przylatują ptaki, pojawiają się wiosenne kwiaty, a w Strzelnicy wszędzie słychać donośne "werble" kujących w suche konary drzew dzięciołów.

W dniu 23 marca na terenie Strzelnicy zorganizowano warsztaty o charakterze edukacyjno - ekologicznym pt."Powitanie wiosny – jak przyroda budzi się do życia", które są imprezą promującą aktywne formy edukacji ekologicznej i regionalnej i wpisały się już na stałe do kalendarza imprez ekologicznych organizowanych przez Ligię Ochrony Przyrody i Kościerski Dom Kultury.

Głównym celem spotkania było: przypomnienie tradycji i zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny - starym zwyczajem spalono Marzannę, poznanie zwiastunów wiosny, popularyzacja walorów przyrodniczych, kulturowych, krajobrazowych, regionalnych i historycznych Strzelnicy, formy ochrony przyrody ze szczególnym zwróceniem uwagi na REZERWAT PRZYRODY STRZELNICA. Wszyscy uczestnicy imprezy mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez Ligę Ochrony Przyrody, Kościerski Dom Kultury, Nadleśnictwo Kościerzyna i Lipusz, Parki Krajobrazowe - Wdzydzki i Kaszubski, Zieloną Szkołę w Schodnie i Szymbarku, Bardzo ciekawe zajęcia przeprowadziła hydrobiolog pani dr M. Łukaszewicz- Gniotyńska - badanie wód z jeziora Gałęźnego, Kaplicznego, Wierzyska i rzeki Bibrowa. Uczestnicy imprezy Powitania Wiosny mieli okazję brać czynny udział w różnych konkursach, warsztatach: "Przez glinę do poznania Kaszub", papieru czerpanego, tropy zwierząt, skały i minerały - właściwości gleby, ptaki wokół nas, świat owadów, pomóżmy pszczołom, odnawialne źródła energii, wykonanie różnego rodzaju ozdób wielkanocnych m.in. zające, kury z siana, własnoręczne wykonanie wiosennych kwiatów z bibuły, malowanie różnych zwiastunów wiosny, mielenie zboża. Na festynie pojawili się również przedstawiciele ZUOK "Stary Las", którzy przekazywali informację nt. gospodarki odpadami , ale też przywieźli ze sobą sokoła Selfie, który na co dzień pracuje na składowisku utrzymując ptactwo w bezpiecznej odległości od zakładu.

W tym dniu do Strzelnicy przybyli studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku - seniorzy z Wejherowa i Luzina (relacja przygotowana przez studentów WUTW - kliknij tutaj). Na wszystkich uczestników imprezy czekały drożdzówki, bułki, ciepła herbata i spotkanie przy wspólnym ognisku gdzie pieczono kiełbaskę.

Młodzież dowiedziała się również jakie czynniki i w jakim natężeniu powodują określone stany zanieczyszczenia powietrza – praca w terenie ze skalą porostową (porosty jako biowskaźniki zanieczyszczenia powietrza ). Podczas spotkania zwrócono uwagę na wypalanie traw i zarośli, które jest jednym z brutalnych sposobów niszczenia zieleni, niszczeniu ulega warstwa próchniczna, a wraz z nią przebogaty świat mikroorganizmów warunkujących życie roślin. Święto powitania wiosny w tak urokliwym miejscu, jakim jest Strzelnica, z pewnością przyczyni się do poznania tradycji i zwyczajów kaszubskich, wartości przyrodniczych, kulturowych, regionalnych i historycznych najpiękniejszego miejsca Kościerzyny. Mamy nadzieję, że ten dzień co roku będzie obchodzony w podobnej atmosferze.

Organizatorzy: Liga Ochrony Przyrody w Kościerzynie, Kościerski Dom Kultury – Centrum Kultury Kaszubskiej - Strzelnica.

Dzień Wiosny 004 Dzień Wiosny 006 Dzień Wiosny 016 Dzień Wiosny 022 Dzień Wiosny 039 Dzień Wiosny 043 Dzień Wiosny 047 Dzień Wiosny 052 Dzień Wiosny 058 Dzień Wiosny 148 2