Światowy Dzień Ziemi Kościerzyna 2015

DSC8786
W dniu 24.05.2015 r. po raz 22 obchodziliśmy Święto Ziemi w Kościerzynie, które w tym roku przebiegło pod hasłem: "Z energią zmieniaj źródła". Organizatorami obchodów byli Oddział Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody w Kościerzynie, Urząd Miasta Kościerzyna, Starostwo Powiatowe w Kościerzynie oraz Kościerski Dom Kultury.

Uczestnicy imprezy przeszli barwnym korowodem - „Marszem Ziemi" spod Zespołu Szkół Publicznych nr 1 do Ogródka Jordanowskiego, w którym odbył się festyn ekologiczny. Tym razem motywem przewodnim imprezy była edukacja ekologiczna dla energii, troska o środowisko oraz zwrócenie uwagi na odnawialne źródła energii i gospodarkę odpadami (segregację odpadów, wykorzystanie surowców wtórnych, recykling, zanieczyszczenie powietrza). Z okazji obchodów przygotowano różnorodne atrakcje - warsztaty, gry, prezentacje oraz konkursy związane z tematem przewodnim.

W imprezie wzięło udział około 1200 uczniów z 42 szkół i 8 przedszkoli z powiatu kościerskiego. Uczniowie ZSP NR 1 w Kościerzynie przedstawili wyniki zbiórki elektrośmieci oraz zaprezentowali projekt "Tajemnicze jezioro w Kościerzynie i Dziemianach". Uczestnicy reprezentujący Gimnazjum z Dziemian, przeprowadzili badanie chemiczne i biologiczne wód Jeziora Rzuno. Uczniowie PZS NR 3 w Kościerzynie badali rzekę Bibrową, Jezioro Gałęźne, Kapliczne i Wierzysko. Dzieci i młodzież zaprezentowali również swoje umiejętności artystyczne: taneczne i wokalne.

Liga Ochrony Przyrody przygotowała różnorodne konkursy, między innymi: koło fortuny, modę ekologiczną, układanie puzzli ekologicznych czy konkurs na plakat „Z energią zmieniaj źródła". Podczas imprezy przedstawiono warsztaty ma temat: "przez glinę do poznania Kaszub" oraz „Papier czerpany". Ponadto, przedstawiono wykorzystanie surowców wtórnych (koszyki z gazet czy minimalizację objętości wytwarzanych odpadów). Zorganizowano wystawy na temat odnawialnych źródeł energii, gospodarki odpadami, odzysku surowców wtórnych oraz zanieczyszczenia powietrza w powiecie kościerskim. Liga Ochrony Przyrody wspólnie z Nadleśnictwem Kościerzyna, Nadleśnictwem Lipusz i Dziennikiem Bałtyckim przeprowadziła akcję „Drzewko za makulaturę".

W 22 obchodach Dnia Ziemi uczestniczyli również:
Leśnicy z Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipuszu, którzy przygotowali atrakcje związane z ekosystemem lasu,
Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury KOS-EKO przestawiło sposoby oczyszczania wody i ścieków,
Sanepid Kościerzyna zaprezentował wpływ zanieczyszczeń powietrza,
MOPS Kościerzyna przygotował prezentację na temat uzależnień,
ZUOK STARY LAS i Sokolnictwo Użytkowe przedstawiło prezentację na temat gospodarki odpadami i ciekawostki z życia sów. Uczestnicy mogli na żywo spotkać się z sokołem,
• Harcerze przygotowali prezentację na temat tropów zwierząt czy ekosystemu lasu;

Teresa Preis
Prezes Oddziału Powiatowego LOP w Kościerzynie

ziemia 076  DSC8740  DSC8858 ziemia 223  DSC8753  DSC8766 ziemia 315  DSC8747  DSC8740 ziemia 324 ziemia 363  DSC8860  DSC8874  DSC8896  DSC8774  DSC8782  DSC8854  DSC8855  DSC8755  DSC8767

Zapraszamy również do obejrzenia relacji na youtube kliknij tutaj

Organizatorzy: Patronat:
logo lop male koscierski dom kultury rdlp herb miasta koscierzyna herb powiatu koscierskiego-zmniejszony
Oddział
w Kościerzynie
   Nadleśnictwo
Kościerzyna i Lipusz

Wspierali nas również MOPS Kościerzyna, Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury KOS-EKO, Sanepid Kościerzyna, ZUOK Stary Las i Sokolnictwo Użytkowe.

Dzień Ziemi w Kościerzynie organizowany jest w ramach zadania dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

WFOSiGW wersja kolor-01