Sukces zespołu "Eko Wymiatacze", Kościerzyna 2015

ekowymiatacze1
Uczniowie II klasy Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie, zespół Eko Wymiatacze, brali udział w Ogólnopolskich Konkursach Ekologicznych: „Drugie życie elektrośmieci" oraz „Drugie życie baterii", zdobywając w obu wysokie miejsca. Konkursy trwały od 17 listopada 2014 r. do 25 maja 2015 r.

Konkursy przebiegały w dwóch etapach. Zadaniem etapu I było udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego temat zużytych baterii i elektrośmieci jest istotnym problemem we współczesnym świecie. Uczniowie brali również udział w grze komputerowej „Wielka zbiórka elektrośmieci i zużytych baterii".
W drugim etapie należało przeprowadzić kampanię edukacyjną promującą imprezę ekologiczną oraz przeprowadzić imprezę połączoną ze zbiórką elektrośmieci i zużytych baterii. W naszym przypadku był to festyn ekologiczny przygotowany przez uczestników i opiekuna konkursu przy wsparciu dyrekcji szkoły i pomocy nauczycieli, a także rodzin członków zespołu. Zbiórka elektrośmieci była jednorazowa, natomiast zbiórka zużytych baterii odbywała się w naszej szkole przez cały czas trwania konkursu, a zaangażowali się w nią zarówno uczniowie naszej szkoły jak i ich rodziny oraz społeczność miasta i okolic.

Dzięki wsparciu całej społeczności szkolnej i mieszkańców Kościerzyny uczniowie zebrali 4200 kg elektrośmieci i 1117 kg zużytych baterii. W konkursie „Drugie życie baterii" nasz zespół zajął 5 miejsce w Polsce, a w konkursie „Drugie życie elektrośmieci" miejsce 8. Zebrane elektrośmieci i baterie zostały przeliczone na punkty, za które szkoła otrzymała 19 tabletów. Podczas uroczystego apelu kończącego rok szkolny tablety zostały przekazane Pani Dyrektor Grażynie Nykiel. Z tabletów będą korzystać uczniowie podczas lekcji. Członkowie zespołu za swoje zaangażowanie otrzymali upominki.

Zespół tworzyli uczniowie klasy II D: Błażej Böttcher, Julia Brzozowska, Alicja Cyrzan, Natalia Czaja, Aleksandra Kujach (kapitan zespołu), Dagmara Lorbiecka, Paula Mazurek, Jakub Meller i uczniowie z klasy II C: Jakub Jereczek, Mikołaj Witt. Opiekunem zespołu była Kazimiera Lidke.

Przy zbiórce elektrośmieci pomagała nauczycielka Pani Maria Werochowska, a podczas zbiórki baterii nauczycielki: Pani Beata Chwarzyńska, Pani Bożena Tomaczkowska i Pani Maria Werochowska oraz uczniowie klasy IIc gimnazjum: Dawid Breza, Dawid Parzyk, Filip Jankowski i Wiktor Zolondek.

Kazimiera Lidke
Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie