Światowy Dzień Ziemi w Kościerzynie 2016

DSC0246
W dniu 22.04.2016 r. obchodziliśmy Święto Ziemi w Kościerzynie, które w tym roku przebiegło pod hasłem: "Pilny temat - niska emisja" pod patronatem Starosty Powiatu Kościerskiego oraz Burmistrza Miasta Kościerzyny.

Jak co roku uczestnicy przeszli barwnym korowodem – Marszem ziemi spod Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie do Ogródka Jordanowskiego, gdzie odbył się Festyn Ekologiczny. Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji - scenka ekologiczna, piękne tańce, pieśni i wierszyki w wykonaniu przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Happy Kids czy przedstawienie pt."Z życia Ziemi chwil kilka".

Każdego roku obchody Dnia Ziemi koncentrują się wokół jednego, ważnego dla naszej Planety problemu. Hasło przewodnie w roku 2016 to "Pilny temat - niska emisja". Dotyczy on ochrony powietrza i przeciwdziałaniu emisji zanieczyszczeń. Jest to temat ważny, szczególnie w kontekście coraz gorszej jakości powietrza w Kościerzynie wynikającej z zanieczyszczeń komunikacyjnych i tzw. "niskiej emisji", czyli zanieczyszczeń powietrza przez gospodarstwa indywidualne. Z dniem 12 XI weszła w życie Ustawa, zwana „antysmogowa", która daje samorządom możliwość decyzji, jakie paliwo będzie źródłem ciepła na ich terenie. Aby podjąć odpowiednie działania i dokonać mądrego wyboru, sprzyjającego redukcji zanieczyszczeń, w tym szczególnie szkodliwych dla zdrowia człowieka pyłów zawieszonych, należy edukować społeczeństwo w tej dziedzinie: zwrócenie uwagi na odnawialne źródła energii, ochronę środowiska, gospodarkę odpadami, segregację odpadów, wykorzystanie surowców wtórnych, recykling.

Przedszkolaki i uczniowie różnych poziomów nauczania zaprezentowali podczas impezy swoje umiejętności artystyczne: tańce, przedstawienia o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Uczestnicy Dnia Ziemi brali udział w wielu warsztatach, grach, prezentacjach, konkursach. Uczniowie ZSP NR 1 w Kościerzynie przedstawili wyniki zbiórki elektro-śmieci, badanie wód rzeki Bibrowej, czy Jeziora Gałęźnego. Leśnicy z Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz przygotowali wiele atrakcji nt. ekosystemu lasu, gry, konkursy sprawnościowe nt. ptaków, przyrody, stanowisko KOS-EKO było przygotowane pod hasłem: "Woda źródłem życia". Celem było przedstawienie procesu technologicznego pozyskiwania oraz uzdatniania wody w Kościerzynie, a także edukacja w temacie wody pitnej wraz z propagowaniem spożycia kościerskiej wody z kranu. SANEPID Kościerzyna przedstawił wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Policja - edukowała o bezpiecznym zachowaniu i bezpieczeństwu na drodze, MOPS - wykład na temat wpywu uzależnień oraz przemocy w rodzinie.

Liga Ochrony Przyrody przeprowadziła konkursy: koło fortuny, przedmiot z odpadów, "przez glinę do poznania Kaszub", kwiaty z bibuły, wykorzystanie surowców wtórnych - papier czerpany, układanie puzzli ekologicznych ,minimalizacja objętości odpadów, skały i minerały, gospodarka odpadami, warsztaty regionalne - kwiaty z bibuły itp.

Dziennik Bałtycki przeprowadził akcję drzewko za makulaturę wspólnie z Nadleśnictwem Kościerzyna i Lipusz. Nowością było stanowisko promujące odnawialne źródła energii - ogniwa fotowoltaiczne. Zachwyt wzbudził żaglowiec z makulatury wykonany przez Natalię Gołuńską z Zespołu Szkół w Starych Polaszkach, Powodzeniem cieszyły się stoiska edukacyjne harcerzy z Wielkiego Klińcza pod opieką Pani Ilony Kościelskiej, Pań z RADY SENIORÓW pod przewodnictwem P. Anieli Stolc i Pań z KASZUBSKIEJ Nadziei, którzy bardzo zaangażowali sie w organizację i przeprowadzenie obchodów Dnia Ziemi.

Celem naszych działań jest propagowanie ekologicznego stylu życia, pobudzenie do działań na rzecz ochrony atmosfery, uświadamianie zagrożeń ekologicznych związanych ze wzrostem emisji dwutlenku węgla i CO MOŻŃA ZROBIĆ, ABY ZMNIEJSZYĆ EMISJĘ DWUTLENKU WĘGLA DO ATMOSFERY.

DSC 0058 DSC 0078 DSC 0166 DSC 0186  DSC0218  DSC0221  DSC0264 DSC 0222 DSC 0245 DSC 0284 DSC 0297  DSC0258  DSC0268  DSC0358  DSC0367 DSC 0233 DSC 0327  DSC0296  DSC0299  DSC0328

Organizatorzy    Patronat   Patronat
medialny
logo lop male koscierski dom kultury rdlp herb miasta koscierzyna herb powiatu koscierskiego-zmniejszony   LOGO Dziennik Baltycki

LOP Oddział w
Kościerzynie

Nadleśnictwo
Kościerzyna i
Lipusz

Wpierali na również MOPS Kościerzyna, Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury KOS-EKO, Sanepid Kościerzyna, Policja i Straż Miejska w Kościerzynie oraz placówki oświatowe powiatu.

Wszystkim zaangażowanym w organizację Światowego Dnia Ziemi w Kościerzynie serdecznie dziękujemy!

Dzień Ziemi w Kościerzynie organizowany jest w ramach zadania dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

WFOSiGW wersja kolor-01