Konferencja wyjazdowa

DSC01458 B
20 sierpnia 2020 r. członkowie LOP, Uniwersytetu III wieku udali się na konferencję wyjazdową, szlakiem Parków Krajobrazowych: Nadmorskiego i Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Pierwszym etapem wycieczki był Puck, który 10 lutego 2020 r. świętował wraz z najwyższymi władzami państwowymi przybycie Józefa Hallera i błękitnej Armii nad polskie wybrzeże.

Podczas rejsu statkiem przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o miejscach występowania różnych gatunków i siedliskich cennych i unikatowych zarówno na skalę kraju jak i Europy. Kolejnym etapem naszej podróży była  siedziba Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i Błękitna Szkoła we Władysławowie, gdzie pracownicy NPK i Błękitnej Szkoły podczas prezentacji zapoznali nas ze swoją działalnością. Dla zachowania walorów przyrodniczych i krajobrazowych najcenniejszych obszarów na terenie NPK i jego otuliny utworzono 13 rezerwatów przyrody, 4 użytki ekologiczne, 1 stanowisko dokumentacyjne  przyrody nieożywionej oraz obszary NATURA 2000 (2 obszary ochrony ptaków i 6 obszarów ochrony siedlisk).

Błękitna Szkoła działa przy NPK we Władysławowie i jest Ośrodkiem Edukacyjnym Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, której działalność jest finansowana z WFOŚ i GW w Gdańsku. Mieliśmy również okazję zapoznać się z problemem zanieczyszczenia i ochrony wód Bałtyku i zatoki Puckiej, Muzeum Przyrodniczym NPK i poznać bogactwo przyrody. Kolejnym punktem była Jastrzębia Góra, gdzie odwiedziliśmy unikalny cud natury – LISI JAR, pełen stromych rozpadlin, wąskich, urwistych i krętych ścieżek, olbrzymich kilkusetletnich buków. Zeszliśmy tym spadzistym klifem aż do samego brzegu morskiego. Następnie udaliśmy się do Wejherowa i szlakiem Kaszubskiego Parku Krajobrazowego wróciliśmy do Kościerzyny.

DSC01461 Rejs po Zatoce Puckiej DSC01469 B DSC01505 B DSC01513 B DSC01515  B DSC01518 B DSC01521 B Jastrzębia Góra - Lisi Jar DSC01526 B DSC01533 B

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

WFOSiGW wersja kolor-01