Konferencja terenowa "Poznajemy różne typy brzegów morskich oraz strukturę i funkcjonowanie ekosystemów nadmorskich." 2013

dscf4819
Z okazji 35 - lecia Nadmorskiego Parku Krajobrazowego w dniu 24 maja 2013r. odbyła się przyrodnicza konferencja terenowa dla słuchaczy Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wejherowie.

Program:
- Rezerwat przyrody "Mechelińskie Łąki", fragment klifu Oksywskiego i różne typy brzegów morskich.
- Rewa - powstanie Cypla Rewskigo i podwodnej mielizny Rewy Mew. Sukcesja roślin wydmowych oraz poznanie Alei "Zasłużonych Ludzi Morza".
- Rezerwat Beka - spotkanie z ornitologiem panem Jarkiem Wroszem, który oprowadzał nas po Rezerwacie. Na ścieżce edukacyjnej poznaliśmy rośliny słonolubne, zwarte murawy, sit Gerarda, świbkę morską, babkę morską, oczerety, sity i wiele ptaków. Ważnym warunkiem utrzymania tego ekosystemu jest regularne koszenie i wypas (stado krów i koni spełnia rolę kosiarki ekologicznej). Rezerwat ten jest Obszarem Natura 2000.
- Oczyszczalnia Ścieków w Swarzewie. Spotkanie z panem dr Stanisławem Cytawą - kierownikiem Laboratorium, który nas wprowadził w tajniki mikrobiologii i wyjaśnił (łącznie z pokazem mikroskopowym) działanie mikroflory i mikrofauny w unieszkodliwianiu ścieków (oczyszczanie biologiczne). Na zewnątrz poznaliśmy całe zaplecze działającej oczyszczalni.
Zmęczeni zwiedzaniem i przepełnieni nawałem nowej wiedzy udaliśmy się na obiad we Władysławowie. Następnie czekała nas wizyta w Ocean Parku we Władysławowie gdzie świetnie wykorzystano teren 12 hektarów po dawnej żwirowni. Rozlokowano tam w formie eksponatów naturalnej wielkości postaci wielu zwierząt morskich i oceanicznych. Pod kierunkiem przewodniczki poznawaliśmy środowisko naturalne, warunki życia i zwyczaje wielorybów, orek, delfinów, fok, żółwi, rekinów i wielu innych stworzeń morskich.
Ten przedziwny spacer, jakby po dnie morskim lub oceanicznym był uzupełnieniem wcześniej omawianych ekostruktur lądowych.
Każdy z uczestnikow otrzymał materiały dotyczące Nadmorskiego Parku Krajobrazowego udostępnione przez ww. park, za co serdecznie dziękujemy.

Tekst: Wiktoria Rocławska

Konferencja terenowa zorganizowana została w ramach zadania „Edukacja Ekologiczna realizowana przez Ligę Ochrony Przyrody w województwie pomorskim w 2013 r."

dofinansowane_wfosigw

Fotorelacja z wydarzenia - kliknij tutaj (fot. Jolanta Czeczótka)