I Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny w Bolszewie 2014

6W dniu 11 kwietnia 2014 roku w Samorządowym Gimnazjum im. Jana Pawła II odbył się I Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny. Inicjatorem przedsięwzięcia był pan Dawid Kaczmarek – nauczyciel biologii, od niedawna również Prezes Zarządu Powiatowego LOP w Wejherowie.

Spotkanie stanowiło kontynuację organizowanej już od 13 lat imprezy dla gimnazjalistów – Ekogimnazjada. W tym roku, wspólnie z członkami Zarządu Powiatowego LOP w Wejherowie, została również włączona i zaktywizowana młodzież rekrutująca się ze szkół ponadgimnazjalnych.

Sejmik składał się z dwóch części: prelekcyjnej i konkursowej. Otwarcia sejmiku i przywitania gości dokonał dyrektor Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie, pan Zbigniew Lipka. Sejmik zaszczycili nas swoją obecnością pan Krzysztof Sapieha – kierownik Referatu Oświaty Urzędu Gminy Wejherowo, pan Jerzy Krefft – prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody, pan Gerard Kaptur – prelegent, pani Wiktoria Rocławska – długoletni Prezes Zarządu Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody w Wejherowie, pani Hanna Szymańska – przedstawiciel Nadleśnictwa Strzebielino, pani Izabela Pleskot – przedstawiciel Nadleśnictwa Wejherowo, pani Katarzyna Tysler z Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku oraz panie Anna Judek i Katarzyna Borowiak z Akwarium Gdyńskiego.

W kategorii szkół gimnazjalnych zaproszenie przyjęło 6 szkół (łącznie 28 uczestników), a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych również 6 szkół (łącznie 16 uczestników).

Sejmik stał się również okazją do wręczenia odznaczeń dla członków Zarządu Powiatowego LOP. Odznaczenia otrzymali: pani Zuzanna Sławińska (nauczyciel biologii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie), pani Izabela Pleskot (Nadleśnictwo Wejherowo) i Dawid Kaczmarek (nauczyciel biologii w Samorządowym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie).

Po obejrzeniu inscenizacji o tematyce ekologicznej w wykonaniu uczniów gimnazjum, przygotowanej pod kierunkiem nauczycieli pani Agnieszki Zielonko i Wiesławy Marszała, rozpoczęła się część konkursowa.

W kategorii szkół gimnazjalnych niepokonane było Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie, którego uczniowie uzyskali najwyższe trzy miejsca. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepszy okazał się uczeń II LO w Wejherowie, następnie dwie uczennice I LO w Wejherowie, a trzecie miejsce uzyskała uczennica II LO w Gdyni.

W trakcie prac komisji konkursowej uczniowie i goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia pana Gerarda Kaptura na temat źródeł i skutków zanieczyszczania Bałtyku. Dodatkową atrakcją tegorocznego sejmiku była wizyta pań z Gdyńskiego Akwarium. Uczestnicy sejmiku, jak również uczniowie z gimnazjum w Bolszewie, mieli możliwość obserwacji bałtyckich "żyjątek".

Dzięki hojności sponsorów udało się nagrodzić wysiłek wszystkich uczestników sejmiku. W tym roku organizatorzy Sejmiku otrzymali nagrody z Urzędu Gminy Wejherowo, Nadleśnictwa Gdańsk, Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Centrum Informacji Lasów Państwowych, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdyńskiego Akwarium. W tym miejscu Zarząd Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody w Wejherowie pragnie złożyć wyrazy wdzięczności za wspieranie podejmowanych inicjatyw proekologicznych.

Żywimy głęboką nadzieję, iż w przyszłym roku uda się w jeszcze większym stopniu zaktywizować uczestników i rozszerzyć rangę tego przedsięwzięcia.

Pobierz:
- wyniki w kategorii GIMNAZJUM (pdf.) - kliknij tutaj