Szkolenie „Natura 2000” w Wejherowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku 2014

DSCF5752
W dniu 25 października 2014 r., w siedzibie Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, odbyło się szkolenie na temat „NATURA 2000", zorganizowane przez Ligę Ochrony Przyrody. W szkoleniu uczestniczyło 21 osób, głównie studenci i sympatycy Uniwersytetu, w tym w większości będący członkami LOP-u.

 

Szkolenie przeprowadzone zostało przez panie Władysławę Lorbiecką i Annę Lorbiecką. Po przywitaniu i rozdaniu materiałów szkoleniowych omówione zostały cele i zasady utworzenia Europejskiej Sieci Ekologicznej „Natura 2000" oraz podstawy prawne jej funkcjonowania obowiązujące w Polsce od 2004 r. Program ten uznany został za najmłodszą formę ochrony przyrody.

Przeprowadzenie szkolenia w ramach projektu „Zwiększenie kompetencji mieszkańców obszarów Natura 2000 odnośnie prac Zespołów Lokalnej Współpracy w ramach przygotowania do Planu Zadań Ochronnych" przyczyniło się bardzo do uświadomienia mieszkańcom tych terenów ich możliwości w kształtowaniu samego obszaru ochrony, a także zadaniach i obowiązkach na nich ciążących z tytułu zamieszkiwania na terenach chronionej przyrody.

W przerwie na poczęstunek i kawę rozgorzała dyskusja na interesujące uczestników zagadnienia, a przed rozpoczęciem drugiej części wykładu zaprezentowany został krótki pokaz slajdów z ekowycieczek organizowanych przez panią Wiktorię Rocławską, wykładowcę ekologii na WUTW, które najczęściej odbywają się właśnie na tereny ochrony przyrody. Następnie prowadzące szkolenie omówiły rodzaj zadań ochronnych podejmowanych w celu likwidacji istniejących zagrożeń, sposób tworzenia planów ochrony i zasad ich realizacji. Szkolenie to wskazało również na dostępne w Internecie materiały, będące zarówno źródłem informacji o samym programie ochrony, jak i dające możliwości wpływu lokalnym społecznościom na przebieg procesu planowania ochrony obszarów Natura 2000.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy udali się na obiad, gdzie przy zastawionym stole toczyła się dalsze dyskusje.

Tekst: Jolanta Czeczótka

Galeria:

DSCF5751 DSCF5758 DSCF5766

 

Projekt „Zwiększenie kompetencji mieszkańców obszarów Natura 2000 odnośnie prac Zespołów Lokalnej Współpracy w ramach przygotowania do Planu Zadań Ochronnych" organizowany jest przez Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyprody, przy współpracy jednostek terenowych, a dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji o projekcie:

cz. 1 - kliknij tutaj

cz. 2 - kliknij tutaj

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b