Wycieczka Edukacyjna do Rezerwatu Białogóra 2014

IMG 20140926 110411
Dnia 26 września 2014 r. odbyła się wycieczka edukacyjna do rezerwatu torfowiskowego Białogóra, położonego na terenie Nadleśnictwa Choczewo. W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy I A i III K Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie, a zarazem Członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody.

Organizatorem wycieczki był pan Dawid Kaczmarek, a opiekunami młodzieży były panie Jolanta Szmuda i Anna Drozdowska. Gościem specjalnym wycieczki była pani Wiktoria Rocławska – długoletni Prezes Oddziału Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody, a obecnie członek Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku.

Na miejscu przywitał nas pan leśniczy, który oprowadził grupę ścieżką edukacyjną wyznaczoną na terenie rezerwatu. Ścieżka edukacyjna ma długość około 1300 m, a na całej jej trasie znajduje się 38 tablic dydaktycznych i informacyjnych. Spacer wyznaczoną ścieżką ukazał bogactwo unikatowej przyrody bagien, torfowisk oraz nadmorskich lasów. Uczniowie mieli okazję poznać ciekawe gatunki flory, m.in. bażynę czarną, borówkę bagienną, rosiczkę okrągłolistną, żurawinę błotną, wełniankę pochwowatą i bagno zwyczajne. Dzięki uprzejmości pana leśniczego była również okazja do poznania pospolitych gatunków kręgowców leśnych.

Kolejnym etapem wycieczki był spacer brzegiem morza. Tutaj uczniowie poznawali specyfikę środowiska nadmorskiego ze szczególnym uwzględnieniem flory i fauny tego obszaru.

Zwieńczeniem wycieczki był konkurs przyrodniczy dotyczący zdobytej tego dnia wiedzy. Poziom trudności, okazał się bardzo wysoki, podobnie jak rywalizacja między uczniami.

Wszyscy uczniowie zostali zaopatrzeni w Tablice biologiczne, a zwycięzcy konkursu przyrodniczego otrzymali dodatkowe nagrody książkowe.

Wyjazd sfinansowany został przez Urząd Gminy Wejherowo. Z tej okazji chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Panu Wójtowi za umożliwienie wyjazdu i wspieranie inicjatyw proekologicznych.

IMG 20140926 083610 IMG 20140926 095702 IMG 20140926 095712 1