V Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny 2018

DSC 1478 nowe
Już po raz piąty w murach Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie odbył się Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny. Jubileuszową edycję objął honorowym patronatem Pomorski Kurator Oświaty, dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku oraz dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Inicjatorem spotkania był pan Dawid Kaczmarek – nauczyciel biologii, a także Prezes Zarządu Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody w Wejherowie. Otwarcia sejmiku dokonał dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolszewie pani Katarzyna Paczoska. Na sejmik zaproszono gości, prelegentów oraz fundatorów nagród. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: p. Gabriela Lis (wizytator Kuratorium Oświaty w Gdańsku), p. Teresa Jakubowska (zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku), p. Henryk Skwarło (Wójt Gminy Wejherowo), p. Renata  Ropela (dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku), p. Krzysztof Sapieha – kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Gminy Wejherowo, p. Piotr Karbownik (Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Wejherowo), p. Marzena Pozorska (Nadleśnictwo Wejherowo), p. Wiktoria Rocławska – długoletni Prezes Zarządu Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody w Wejherowie, p. Jolanta Czeczótka (LOP Wejherowo), p. Marzena Zakonek (LOP Gdańsk), p. Joanna Konopka (LOP Gdańsk), p. Monika Rak (Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki), p. Katarzyna Borowiak (Akwarium Gdyńskie), p. dr Joanna Głowacka (Pomorski Park Naukowo – Technologiczny w Gdyni), p. Oliwia Urbanowicz (Pomorski Park Naukowo – Technologiczny w Gdyni), p. Klaudia Palenica (Pomorski Park Naukowo – Technologiczny w Gdyni), p. Sabina Kaszak (Ogród Zoologiczny w Gdańsku Oliwie), p. Ewa Kussowska (Ogród Zoologiczny w Gdańsku Oliwie).

W tym roku odnotowano rekordowe zainteresowanie konkursem wiedzy ekologicznej, jaki odbywa się corocznie w ramach sejmiku. Otóż do konkursu przystąpiło 131 uczniów w trzech kategoriach wiekowych.

W kategorii klas siódmych I miejsce zajęła Zuzanna Tobias ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Luzinie, II miejsce Kinga Peplińska ze Szkoły Podstawowej w Lipuszu, a miejsce III Natalia Dembkowska ze Szkoły Podstawowej w Baninie.

W kategorii uczniów gimnazjów i oddziałów gimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Wojciech Mak – uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Redzie, drugie miejsce Paweł Roszman ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie, a miejsce III zajął Błażej Pionk, również uczeń Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Szymon Stankowski – uczeń z III LO w Gdyni, II miejsce zajął Mateusz Duszyński z III LO w Gdyni, a miejsce III zajął Oskar Pokrywka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie.

W trakcie prac komisji konkursowej uczniowie i goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia pracowników naukowych z Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego w Gdyni, pracowników dydaktycznych z Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku Oliwie, a także pani z Gdyńskiego Akwarium.

Dzięki hojności sponsorów udało się nagrodzić wysiłek wszystkich uczestników sejmiku. W tym roku nagrody otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Wejherowo, Nadleśnictwa Wejherowo, Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Gdyńskiego Akwarium, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Zarządu PEWIK S.A. w Gdyni oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w Warszawie. Oprócz nagród rzeczowych laureaci konkursu otrzymali bony podarunkowe do sklepów sieci sportowej Decathlon: miejsce I w wysokości 250 złotych, miejsce II w wysokości 200 zł i miejsce III w wysokości 150 złotych.

Chciałbym w tym miejscu złożyć serdeczne podziękowania za wspieranie i promowanie imprez o charakterze ekologicznym. Gdyby nie wsparcie i zaangażowanie wymienionych podmiotów, organizacja takich przedsięwzięć byłaby niemożliwa. Żywię głęboką nadzieję, iż w przyszłym roku uda się w jeszcze większym stopniu zaktywizować uczestników i rozszerzyć rangę tego wydarzenia.

Dawid Kaczmarek
                                                                                    Organizator Sejmiku

DSC 1313 nowe DSC 1327 nowe DSC 1330 nowe DSC 1341 nowe DSC 1344 nowe DSC 1364 nowe DSC 1367 nowe DSC 1388 nowe DSC 1391 nowe DSC 1439 nowe DSC 1475 nowe DSC 1372 to te