Relacja z wyjazdu słuchaczy zajęć z ekologii i ochrony środowiska Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku do Komunalnego Związku Gmin Doliny Redy i Chylonki oraz OPEC w Wejherowie w dniu 20.11.2019 r.

DSCN0507
20 listopada 2019 r. w ramach współpracy SWUTW w Wejherowie z Komunalnym Związkiem Gmin „Dolina Redy i Chylonki" oraz Zakładem Energetyki Cieplnej „Nanice" w Wejherowie odbyły się zajęcia warsztatowe zorganizowane przez Związek Gmin dla grupy 28 uczestników – słuchaczy zajęć z ekologii i ochrony środowiska Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Celem tych warsztatów, jak podała pani edukator Katarzyna Kwiatkowska była sprawa podejmowania wspólnych działań przyczyniających się do wzrostu świadomości proekologicznej wśród lokalnej społeczności. Działania te opierałyby się na promowaniu zasad oszczędzania energii i ciepła a także zapoznawaniu z bezpieczną i nowoczesną technologią związaną z ciepłownictwem.

W siedzibie Związku Gmin w Gdyni – Witomino wysłuchaliśmy wykładu pt. Kogeneracja – ekologiczny sposób wytwarzania energii cieplnej na terenie gmin Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki", który wygłosił Prezes, pan Tadeusz Wiśniewski.

Po wykładzie poruszono także, jakże aktualny, temat wprowadzania nowych zasad segregacji odpadów komunalnych, które będą obowiązywać od 1 marca 2020 roku. Następnie odbyła się szeroka dyskusja związana z omawianymi zagadnieniami.

Potem cała grupa udała się autokarem do Spółki OPEC w Wejherowie – Nanice. Na miejscu odbyło się spotkanie z panią rzecznikiem prasowym, która przedstawiła nam zasady funkcjonowania spółki, przybliżyła problemy i zadania związane z jej działalnością.

Elektrociepłownia „Nanice" jest nowoczesną ciepłownią węglową, produkującą ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej dla znacznej części miasta. Sieć ciepłownicza ma długość ponad 40 km i wykonana została w technologii rur preizolowanych. Obejmuje ona dziesięć stacji grupowych i ponad 300 indywidualnych węzłów cieplnych i stale się rozwija.

Na zakończenie udaliśmy się na zwiedzanie obiektów Zakładu Energetyki Cieplnej „Nanice" a szczegółowych wyjaśnień na interesujące nas zagadnienia udzielali oprowadzający pracownicy zakładu. Zapoznali nas z procesem produkcji i dystrybucji ciepła na terenie Zakładu Energetyki Cieplnej „Nanice". Oprowadzili nas również po znajdującym się na terenie zakładu budynku Kogeneracji, w którym został zamontowany silnik gazowy firmy Rolls-Royce, w skład którego wchodzi silnik gazowy połączony sprzęgłem z generatorem prądotwórczym i wyjaśnili jego znaczenie dla bardziej ekonomicznego gospodarowania energią cieplną oraz większej ochrony otaczającego nas środowiska.

Chciałybyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować pomysłodawcom za zorganizowanie i przeprowadzenie takich zajęć warsztatowych, które w sposób poglądowy pogłębiły wiedzę na temat produkcji i przesyłu ciepła do naszych mieszkań.

 

Tekst: Wiktoria Rocławska i Jolanta Czeczótka
Zdjęcia: Katarzyna Kwiatkowska

 

Galeria

DSCN0490 1 DSCN0492 2 DSCN0504 3 DSCN0500 DSCN0509

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b