SP Bolszewo na Słowińskich Wydmach

dawid 6
Dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku uczniowie klasy 6 B i 8 B udali się na podbój ruchomych wydm w Łebie.

Wyprawie towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, chociaż dało się odczuć podmuchy zimnego, jesiennego wiatru. Na wjeździe do Łeby dołączył do nas licencjonowany przewodnik turystyczny – pan Jacek Hawruto. Przewodnik rozpoczął od krótkiej charakterystyki Łeby, historii jej powstania, położenia geograficznego i atrakcji turystycznych. Wyjazd miał formę terenowej lekcji biologii, więc pan Jacek przede wszystkim akcentował treści przyrodnicze podczas swoich opowiadań. Z Rąbki do wyrzutni rakiet dotarliśmy miejscowymi pojazdami elektrycznymi, a stamtąd pieszo przeszliśmy plażą do ruchomych wydm w Łebie. Najbardziej zdziwił nas fakt, że za ponad 400 lat procesy zachodzące w przyrodzie mogą spowodować, że wydmy mogą swoim zasięgiem przykryć miejscowość Łebę. Na własne oczy mieliśmy okazję oglądać niszczycielską działalność wydm i przykrywanie otaczającego lasu grubą warstwą piasku. Na wydmach fotograf uwiecznił nasz pobyt pięknym pamiątkowym zdjęciem, a część z nas mogła również zakupić magnesy z panoramą łebskich wydm. Obserwacje terenowe stanowią bardzo cenną lekcję biologii. Dzięki takim inicjatywom można obserwować przyrodę nie tylko z perspektywy szkolnej ławki, podręcznika i wykładu nauczyciela, ale samodzielnie zdobywać wiedzę na temat procesów zachodzących w otaczającym nas środowisku.

dawid 10 dawid 3 dawid 11 dawid 12 dawid 13 dawid 14

Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

WFOSiGW wersja kolor-01