Finał Centralny XXX OWE, Olsztyn 2015

ósemka z pomorskiego
W dniach 5 - 7 czerwca w Olsztynie odbył się centralny etap XXX edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W finale uczestniczyli uczniowie z całej Polski wyłonieni w drodze eliminacji wojewódzkich. Organizatorami finału byli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurskim oraz Komitet Główny Ligi Ochrony Przyrody.

Województwo pomorskie reprezentowali: Małgorzata Styczewska, Anita Kurlenda, Kamila Walas, Majkel Biegieniewski, Klaudia Rekowska, Marta Wawrzyszuk, Joanna Żuk, Marcin Borowicz.

Wizyta w Olsztynie była udana i pełna wrażeń, co zawdzięczamy organizatorom, sponsorom oraz wolontariuszom bardzo zaangażowanym w swoje obowiązki, ale również uczestnikom. W sobotę 6 czerwca po uroczystym otwarciu i okolicznościowych przemówieniach, uczniowie rozpoczęli zmagania w części pisemnej, opiekunowie natomiast uczestniczyli w prelekcjach. W holu Centrum Konferencyjnego Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego swoje stoiska prezentowały Lasy Państwowe (Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Mazurskie i Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Olsztyńskie), Parki Krajobrazowe województwa warmińsko-mazurskiego, Wydziały Nauk o Środowisku, Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Biologii i Biotechnologii UWM. Dzięki uprzejmości Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Warmińsko-Mazurskiego mieliśmy okazję obejrzeć wystawę fotograficzną pt. "Walory przyrodnicze Warmii i Mazur".

Po południu udaliśmy się do Nadleśnictwa Olsztynek, Leśnictwa Napromek, gdzie odwiedziliśmy Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Następnie udaliśmy się do miejscowości Glaznoty, w której nad zbiornikiem retencyjnym, młodzież, opiekunowie i zaproszeni goście posadzili fragment lasu. Na zakończenie odsłonięto pamiątkową tablicę. Dzień zakończył się na Przystani Kortowskiej, gdzie bawiliśmy się przy ognisku i dźwiękach szant oraz podziwialiśmy pokaz fajerwerków.

W niedzielę 7 czerwca odbyła się ustna część finału, do której zakwalifikowała się dziesiątka najlepszych wyłoniona w części pisemnej. Wśród nich reprezentantka woj. pomorskiego - Małgosia Styczewska. Uczestnicy losowali zestawy pięciu pytań otwartych, a także musieli wykazać się wiedzą praktyczną, związaną z rozpoznawaniem roślin, zwierząt, owadów oraz głosów przyrody. Reprezentantka województwa pomorskiego – Małgorzata Styczewska, zajęła szóste miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Barbara Meyza
Opiekun reprezentantów OWE Województwa Pomorskiego