"Trzmiele" Mikołaj Nica

W przyrodzie żyje wiele zwierząt i zwierzątek. Wielu z nich nawet nie zauważamy, bo są tak małe. Są to głównie owady, które warto poznać, bo ich obecność zapewnia lepszy rozwój roślin. Wiele osób, tak jak ja, obawia się owadów, niezależnie od tego, czy spotkanie z nimi rzeczywiście może być groźne. A przecież jest wiele gatunków, które są naszymi sprzymierzeńcami. Są to między innymi owady zapylające, bez których nie byłoby naszych ulubionych owoców.

Większość roślin zapylają pszczoły, ale obok nich ważną rolę pełnią trzmiele, które między innymi zapylają kwiaty o długich rurkowatych kielichach, do których pszczoły nie mają dostępu. Mimo groźnego wyglądu trzmiel może wydać się sympatycznym owadem. Trzmiele są bardzo duże, jak na owady zapylające. Mają włochaty tułów i odwłok, co ułatwia im przenoszenie pyłku z jednego kwiatka na drugi. Taka budowa powoduje też, że wyglądają jak latające kuleczki i nazywamy je „bąkami". Owady te, podobnie jak my, są aktywne w dzień, by po dniu pełnym pracy odpoczywać nocą. Ich lot nie jest tak szybki jak pszczoły i wygląda jakby trzmiel był ociężały. Bardzo zdziwiłem mnie informacja, że mimo tego są bardziej wydajne i pracowite od pospolitych pszczół miodnych. Wynika to z tego, że zachowują aktywność nawet w dość niskich temperaturach (ok. 10º C). W gniazdach, najczęściej budowanych pod ziemią, zajmują się potomstwem i zimują, by z nastaniem wiosny, gdy zaczynają kwitnąć kwiaty pobierać z nich nektar i pyłek kwiatowy. Trzmiele najczęściej możemy spotkać na łąkach, polach i w ogrodach.

W Polsce żyje wiele gatunków trzmieli, ale najbardziej znany jest trzmiel ziemny, gnieżdżący się w ziemi, oraz trzmiel kamiennik, zakładający gniazda pod kamieniami lub w ziemi. Mimo, że wszystkie gatunki tego owada są w Polsce objęte ochroną z roku na rok spada ich liczba. Powodem takiej sytuacji jest ... człowiek. Niszczy maszynami rolniczymi gniazda trzmiela, truje opryskami wszystkie owady: i szkodniki, i te pożyteczne.

Moim zdaniem trzmiele to bardzo ważne owady, które wymagają szczególnej ochrony, ponieważ są potrzebne przyrodzie, a tym samym człowiekowi. Chociaż od trzmieli nie pozyskujemy ani miodu, ani wosku, jak od pszczół, to trzeba o nie dbać, gdyż jako zapylacze roślin są nam potrzebne.

 

Mikołaj Nica
Szkoła Podstawowa nr 5 w Chojnicach

opikun: Gabriela Słomińska

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b