"Chrońmy owady zapylające" Agata Łuczak

Owady zapylające to jedne z najważniejszych, żyjących istot na ziemi. Małe, ale jakże ważne dla istnienia całej ludzkości. Dzięki nim mamy co jeść, a bez nich ludzkość może „wyginąć". Dlatego ważne jest, aby chronić je przed zagrożeniami jakie na nie czyhają.

Pszczoła miodna to najpopularniejszy owad kojarzony z zapylaniem kwiatów. Jest niewielka, brązowo czarna. Jeśli użądli człowieka traci żądło i ginie. W Polsce zapotrzebowanie na zapylanie jest dwukrotnie większe od obecnego. Dużo europejskich rodzajów upraw bezpośrednio zależy od zapylania przez owady, a ich liczba spada, ponieważ mają coraz mniej miejsca do zdobywania pożywienia, gdyż wzrasta ilość środków chemicznych do oprysków pół i łąk oraz zmienia się klimat. Wyginęła już ponad połowa owadów zapylających na świecie, więc sytuacja na polach i sadach staje się coraz bardziej dramatyczna. Pszczołom pomagają trzmiele, motyle, murarka ogrodowa (pszczoła samotnica) jednak to wszystko za mało, bo i na ich życie ma wpływ dzisiejsza cywilizacja - zanieczyszczenie środowiska (dymy, pyły). Jeśli się nie postaramy, będziemy mieli coraz większy problem z uzyskaniem jedzenia. Co prawda zboża nie znikną, bo są wiatropylne, ale warzyw, owoców oraz ziół może zabraknąć. Tak więc wyginięcie pszczół jak najbardziej nas dotyczy. Aby dalsze pokolenia mogły żyć na ziemi jeszcze przez wiele długich lat musimy chronić owady zapylające.

Należy pamiętać, że dzięki pszczołom żyjemy. Najlepszym sposobem ochrony byłoby zakładanie rezerwatów pszczelich oraz informowanie społeczeństwa o roli tych pożytecznych ale jakże pracowitych owadów.

Agata Łuczak
Szkoła Podstawowa nr 5 w Chojnicach