"Trzmiel" Michał Orzołek

Gdy jestem na wycieczce poza miastem lubię obserwować różne owady - motyle, pszczoły, trzmiele. Przelatują one z rośliny na roślinę, z kwiatka na kwiatek zbierając nektar i pyłek kwiatowy, który jest ich pokarmem. Podczas tej czynności zapylają kwiaty. Dzięki temu mogą powstawać nasiona oraz owoce.

Moim ulubionym owadem jest trzmiel. Najczęściej owada tego można zobaczyć w słoneczny dzień na koniczynach, w malinach, dyni, w ogórkach, w różach. Jest on większy od pszczoły i bardziej puszysty. Cechą charakterystyczną trzmieli są paski na tułowiu - żółte lub rude. Budowa ciała tych owadów pozwala na magazynowanie zebranego pyłku. Na tylnych odnóżach znajdują się koszyczki, do których odkładany jest pyłek, który nie nadaje się do zapylania. Do tego celu odpowiedni jest sypki pyłek znajdujący się na ciele trzmiela. Niektóre trzmiele „włamują się" do kwiatów, do których ich ryjek jest za krótki. U podstawy kielicha robią dziurkę, przez którą wysysają nektar, ale kwiatu wtedy nie zapylają. Dzięki temu, że są duże i szybkie, mogą odbywać długie loty w poszukiwaniu pożywienia i odwiedzać więcej kwiatów niż ich mniejsze „koleżanki" pszczoły. Trzmiele zakładają gniazda głównie w opuszczonych norach małych zwierząt, niektóre w ptasich gniazdach, szczelinach skał, szopach. W czasopiśmie „Świat Wiedzy" przeczytałam artykuł, w którym autor pisze, że jest nieprawdą, że trzmiele nie żądlą. Robotnice trzmieli posiadają żądło, a używają go, gdy czują się bardzo zagrożone. Żądło trzmiela jest pozbawione zadziorów, dzięki czemu po ukłuciu wyjmowane z ciała napastnika, w wyniku czego do jego ciała wnika mniej jadu. Trzmiele nie są agresywne, a zaniepokojone najpierw ostrzegają głośnym brzęczeniem.

Wszystkie gatunki trzmieli są pod ochroną. Powinniśmy je chronić, gdyż są bardzo pożyteczne, bo zapylają kwiaty, z których powstają potem owoce i nasiona. Na skutek zanieczyszczenia środowiska owady zapylające często giną. Zagrażają im również chemiczne środki, moim zdaniem powinny być używane wieczorem, kiedy trzmiele i inne owady zapylające kończą zapylanie roślin, albo po przekwitnięciu kwiatów. Szkodliwe dla trzmieli jest również wypalanie traw, które powoduje spalanie gniazd.

Michał Orzołek
Szkoła Podstawowa nr 5 w Chojnicach

opiekun: Gabriela Słomińska

 

facebook like logo 1 

 

logo glowne

 

Znaczek na rok
szkolny 2019/2020:

 znaczeklop

  

znak natury male

 

 

rodo-content-marketing-b2b