"Parę słów o pszczołach" Aleksandra Tyrzyk

Pszczoły są owadami, które pełnią bardzo ważną funkcję w przyrodzie. Dzięki nim zapylane są kwiatostany licznych roślin. Po zapyleniu dochodzi do rozwoju wielu owoców, które odgrywają ważną rolę w diecie ludzi i zwierząt. Ponadto to właśnie w dojrzałych owocach znajdują się pestki, z których rozwijają się nowe rośliny. Dzięki temu nie dochodzi do wyginięcia roślin. Oprócz zapylania pszczoły miodne odpowiedzialne są za produkcję miodu, który ma doskonałe walory smakowe, silne właściwości lecznicze i jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Obliczono że gdyby doszło do całkowitego wyginięcia pszczół to ludzkości zabrakłoby pożywienia już po trzech latach. Dlatego tak ważne jest aby dbać o te niezwykłe zwierzęta. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się niepokojące informacje o ginięciu całych pszczelich rodzin. Przyczyna tego zjawiska nie jest do końca poznana. Głównymi przyczynami odpowiedzialnymi za ten proces wydają się być coraz częstsze choroby pszczół z powodu powszechnego stosowania silnych, chemicznych środków ochrony upraw roślinnych. Współczesne rolnictwo często ogranicza się do hodowli tylko jednego gatunku roślin na dużym obszarze. Te ogromne połacie upraw monokulturowych znacznie obniżają możliwości zdrowego odżywiania się pszczelich rodzin. Niektórzy naukowcy zajmujący się tym problemem odkryli również, że pyłki roślin modyfikowanych genetycznie uszkadzają przewód pokarmowy pszczół przyczyniając się w ten sposób do ich wyginięcia. Pojawiły się ponadto teorie, według których silne promieniowanie elektromagnetyczne z przekaźników operatorów telefonii komórkowych może zakłócać orientację owadów wylatujących z ula tak mocno, że nie potrafią one już ponownie wrócić do swojego miejsca. Uwzględniając te wszystkie informacje pszczelarze z całego świata coraz częściej zwracają uwagę na pilną potrzebę szczególnej ochrony naszych małych przyjaciół. Wydaje się, że najlepszym sposobem na to byłby powrót do zdrowego rolnictwa ekologicznego, które wykorzystuje tylko naturalne metody uprawy i ochrony roślin oraz zajmuje się hodowlą owoców i warzyw niemodyfikowanych genetycznie. Taka żywność przyczyniłaby się do poprawy zdrowia wszystkich mieszkańców naszej planety.
Aleksandra Tyrzyk
Szkoła Podstawowa nr 81 gdańsk Osowa